Jadran Krt, izmišljeni (anti)junak serije knjig angleške pisateljice Sue Townsend, se je prvič pojavil v radijski igri leta 1982, nato pa zaživel v knjigah, napisanih v obliki dnevnika in pisem. Predvsem prvi dve, Skrivni dnevnik Jadrana Krta, starega 13 ¾ in Rastoče težave Jadrana Krta, sta navdušili bralce vseh generacij, saj sta realističen in humoren zapis dogajanj v življenju odraščajočega fanta, hkrati pa sta ujeli duha časa Britanije v obdobju "železne lady" Margaret Thatcher. Dokaz, da je Jadran Krt prava popkulturna ikona, je tudi dejstvo, da so o njem posneli film, tri televizijske serije, na oder postavili muzikal in razvili celo računalniško igrico … Townsendova pa velja za najbolje prodajano britansko pisateljico v 80. letih!
Najstniške tegobe in politika
Serija knjig o gospod(ič)u Krtu ima dve glavni temi: prva so Jadranove želje in cilji v življenju (poročiti se s svojo najstniško ljubeznijo, objavljati pesmi in romane, si zagotoviti finančno varnost …) in njegova popolna nezmožnost, da bi jih dosegel. Druga tema pa je prikaz družbene in politične situacije v Britaniji, še posebej levičarske struje 80. let: Jadranova starša se ločita v času, ko je bila to še redkost, njegova mati postane goreča feministka, njegova simpatija in "ljubezen življenja" Pandora in njeni starši pa so člani intelektualiziranega levičarskega srednjega razreda. Humorne situacije nastajajo ravno zaradi trka družbenih sil, ki vplivajo tudi na zelo običajno gospodinjstvo Krtovih v zelo običajnem delu osrednje Anglije.
Zadnji dve knjigi se obrneta v novo smer, saj prikazujeta Jadrana kot odraslega moža v različnih okoljih. Tu gre bolj za politično satiro, tarča so predvsem Blairovi laburisti, v zadnji knjigi pa avtorica obračuna z iraško vojno. Pri razmišljanju o političnih dogodkih je Jadran vedno na (vsaj iz bralčeve perspektive) napačni strani - navdušuje se nad Hitlerjem, pa nad napadom na Irak …
Ujet v disfunkcionalni družini (in družbi)
Jadran Krt, v izvirniku s polnim imenom Adrian Albert Mole, rojen 2. aprila 1967, je odraščal v Leicestru, zelo navadnem mestecu sredi Anglije, kjer je tudi Townsendova preživela večino svojega življenja. Do 15. leta je bil edinec, nato pa se je rodila sestra Rosie, njegovo popolno nasprotje. Jadran je bil v veliko pogledih povprečen fant, ne pretirano priljubljen ali športno nadarjen, a mu je šlo v šoli kar dobro in je imel prijatelje. Globoko v sebi je verjel, da je trpeči veliki pisec in je leta pisal roman, ki pa ni nikoli izšel ... Osrednje osebe v Jadranovem najstniškem življenju so lepa in pametna, skratka "popolna", simpatija Pandora, pa prijatelj Nigel, ki pozneje spozna, da je gej, upokojenec Bert, (nekdanji) skinhead Barry, ki mu Jadran pomaga na poti do pesniške in pisateljske slave in mu jo nato zelo zavida …
Jadranova družina je disfunkcionalna, kot se za komedijo spodobi. Njegova starša Pavlina in Jurij Krt sta ne ravno razgledana delavca, ki veliko pijeta in kadita. Večino časa sta brezposelna, se ločita in spet poročita, večkrat se zapletata v izvenzakonska razmerja. Jadranova sestra odraste v uporniško in drzno dekle, popolnoma drugačno od Adriana. A se dobro razumeta in Jadranu se zdi, da je ona edina, ki ga razume. Pozneje veliko mlajši mož Jadranove mame Jadranu celo spelje punco, tako da si z mamo skupaj zdravita zlomljeno srce.
Razsvetljeni Jadran srečen do konca svojih dni?
Townsendova je zaradi zdravstvenih težav oznanila, da je bila knjiga Adrian Mole and the Weapons of Mass Destruction (Orožje za množično uničevanje), ki je izšla leta 2004, zadnja v seriji. Kako se torej Krtova zgodba konča? Jadran doživi čustveno krizo po smrti najboljšega prijatelja njegovega sina Glenna (ima ga z najstniško simpatijo Sharon, predstavnico britanskega družbenega dna) v vojski v Iraku, saj spozna, da se je vojna, ki jo je strastno podpiral, začela pod pretvezo. Doživi še finančni zlom, saj ima kot kuhar borno plačo. Spozna, da živi v sanjskem svetu in se mora soočiti z resničnostjo. S službo v antikvariatu si zagotovi nekaj stabilnosti, njegov delodajalec, gospod Carlton-Hayes, pa mu namigne, da bi mu želel po upokojitvi prepustiti trgovino. Jadranove finančne težave minejo in lahko nadaljuje življenje.
V slovenščini so izšle knjige:
Skrivni dnevnik Jadrana Krta, starega 13 ¾ (1987)
Rastoče težave Jadrana Krta (1988)
Resnične izpovedi Jadrana Alberta Krta (1991)
Jadran Krt pije kapučino (2002)
V zadnjem dnevniškem zapisu Jadran zaključi, da je pisanje dnevnika za nesrečne ljudi. Daisy ga vpraša, zakaj ga potem spet piše. Odgovori ji, da bo začel pisati avtobiografijo, a mu ona odgovori, da tako ali tako ne bo nikogar zanimala …
A. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje