"Tako kot Andyja so tudi mene od nekdaj zanimale rast in inovacije tehnologije. Všeč mi je ideja, da se z novim sodelovanjem poklanjamo njegovemu spominu," je komentirala Debbie Harry. Foto: Hackatao

Projekt so si njegovi snovalci zamislili kot "sodobno manifestacijo pank-rockovskega gibanja v slogu kriptoumetnosti".

Na Warholov rojstni dan
Projekt je bil v petek premierno predstavljen na digitalni umetniški spletni dražbeni platformi Nifty Gateway, predstavlja pa tudi poklon enemu največjih umetniških inovatorjev, Andyju Warholu, ki je bil rojen 6. avgusta. Pevka zasedbe Blondie Debbie Harry je namreč z Warholom soustvarila pomembno delo, prvi digitalni portret, ki ga je umetnik naredil s pomočjo računalnika Commodore Amiga leta 1985.

Proti koncu njegovega življenja so Andyja Warhola začeli zanimati računalniki kot medij umetniškega izražanja. Prvo digitalno umetnino je ustvaril v živo na odru, z računalnikom Commodore Amiga 1000. Foto: Wikipedia Commons
Proti koncu njegovega življenja so Andyja Warhola začeli zanimati računalniki kot medij umetniškega izražanja. Prvo digitalno umetnino je ustvaril v živo na odru, z računalnikom Commodore Amiga 1000. Foto: Wikipedia Commons

Reinterpretacija poparta
36 let pozneje pa so se Blondie povezali z umetniškim duom Hackatao, da bi ustvarili novo digitalno umetniško delo. Hack the Borders je delo, ki simbolizira preseganje virtualnih meja in ovir, hkrati pa "omejuje ozkoglednost". Tako kot ikonični Warholov portret Debbie Harry se digitalno delo Hackatao barvno spogleduje z dediščino poparta, sicer pa je zaznamovano z umetniškim podpisom dua – risbami, ki pogosto predstavljajo posameznikove notranje demone in zatrte glasove.

Digitalna dela so na voljo v različnih izdajah, vsako pa nadgrajujeta glasbena spremljava soustanovitelja Blondie Chrisa Steina in avtorska poezija Debbie Harry. Ta je dejala, da so jo, podobno kot njenega prijatelja Warhola, vselej fascinirali tehnološki razvoj in raziskave na tem področju, zato ji je v čast, da so obletnico rojstva velikega umetnika letos lahko počastili s projektom Hack the Borders.

Andy bi bil navdušen nad konceptom nezamenljivih žetonov
"Za Hackatao sem izvedel, ko je fenomen nezamenljivih žetonov prišel v mainstream,"
je komentiral Chris Stein. "Andy, ki je bil dovzeten za moderno tehnologijo, bi prav gotovo ustvaril svoje nezamenljive žetone. Všeč mi je, da je trenutno celotno področje brez kakih velikih omejitev."

Hackatao so po navedbah za umetnost specializiranega portala o projektu zapisali: "O naši umetnosti radi razmišljamo kot o nečem brezčasnem in univerzalnem, kar je podobno glasbeni in ikonični zapuščini Blondie. Sodelovati z njimi ni zgolj sodelovati s skupino, gre za sodelovanje z zgodovino glasbe in umetnosti."