Posnetki so delo nacističnih fotografov, na njih pa so ujeti prizori iz Nürnberga in bližnjega mesta Fürth. Skoraj leto dni pred izbruhom druge svetovne vojne so nemški in avstrijski nacisti v noči z 9. na 10. november 1938 izropali, zažgali in vandalizirali številne judovske trgovine, podjetja in domove. Judovska skupnost je bila deležna hudih napadov in javnih ponižanj, v samo nekaj urah pa je bilo požganih in uničenih okoli 1400 sinagog. Novembrski pogrom je terjal 92 judovskih življenj, 30.000 judovskih moških je bilo zbranih in poslanih v koncentracijska taborišča.
Fotografije so pristale v lasti judovsko-ameriškega vojaka, ki so ga med drugo svetovno vojno poslali v Nemčijo. Ob tem ni znano, kako so posnetki pristali v njegovih rokah, o njih tudi ni nikoli govoril s svojo družino. Njegovi potomci, ki niso želeli izdati njegovega imena, so album podarili Jad Vašemu. Ta spominski center si prizadeva za zbiranje predmetov iz obdobja holokavsta v lasti preživelih in njihovih družin, piše na njegovi spletni strani. Jad Vašem je bil ustanovljen leta 1953, v okviru njega pa med drugim deluje tudi muzej holokavsta.
Vodja tamkajšnjega fotoarhiva Jonathan Matthews je za Guardian povedal, da fotografije razblinjajo nacistični mit, da so bili napadi "spontani izbruh nasilja" in ne pogrom, ki ga je orkestrirala država. Na fotografijah je mogoče videti gasilce, esesovci in pripadniki širše javnosti, ki so sodelovali v teh pogromih. Sestavni del dogajanja so bili tudi fotografi sami. Matthews je dodal, da so to prve njemu znane fotografije takratnega dogajanja, na katerih je ujeto tudi dogajanje v zaprtih prostorih, saj je "večina posnetkov kristalne noči, ki jih imamo, so podobe od zunaj". Po njegovih besedah te fotografije "predstavijo veliko intimnejšo podobo dogajanja".
Posnetki po pisanju Jad Vašema pomagajo prikazati, kako se je nemška javnost zavedala dogajanja in da je bilo nasilje del natančno usklajenega pogroma, ki so ga izvedle nacistične oblasti. Dodaten dokaz za to je dejstvo, da so celo sami pripeljali fotografe, da so dokumentirali ta dvodnevna grozodejstva. Jad Vašemov vodja Dani Dayan je dejal, da bodo fotografije "služile kot večne priče še dolgo potem, ko preživeli ne bodo več tukaj, da bi pričali o svojih lastnih izkušnjah".
Kljub nacistični cenzuri je Associated Press (AP) lahko poslal posnetke dogodkov kristalne noči, ko so se zgodili in tako so se te podobe razširile po ameriških medijih. Na takrat objavljenih fotografijah so med drugim bili goreča sinagoga in ljudje, ki so ob razdejanih judovskih trgovinah odstranjevali polomljeno steklo. Dogajanje v noči z 9. na 10. november 1938 je prav zaradi razbitega stekla znano kot kristalna noč (nem. Kristallnacht) ali tudi noč razbitih stekel.
Po tem novembrskem pogromu so se Judje začeli množično izseljevati iz nacistične Nemčije, saj je zatiranje postajalo vse hujše. Prisiljeni so bili prodati vse svoje premoženje, kar je oviralo tudi njihovo emigracijo. Nacisti so oktobra leta 1941 začeli Jude, ki so ostali, množično deportirati v koncentracijska taborišča, kjer jih je do konca druge svetovne vojne umrlo okoli šest milijonov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje