In tako so zdravilišča med sabo kar tekmovala, katero bo imel lepšo, bolj povedno in privlačno razglednico. Rimske Toplice, ki so bile eno najbolj priljubljenih zdravilišč Avstro-Ogrske monarhije, niso v tem prav nič zaostajale. Muzej novejše zgodovine Celje in Muzej Laško sta v Rimskih termah na prostem pripravila razstavo Zdravilišče Rimske Toplice na razglednicah.
Največji razcvet pod družino Ulich
Postavitev prinaša 49 razglednic, ki prikazujejo to zdravilišče v 90. letih 19. stoletja in 70. letih 20. stoletja, pri čemer večji del razstavljenih razglednic izvira s konca 19. in začetka 20. stoletja. Takrat so bili zdraviliški kompleksi v lasti družine Ulich, ki je poskrbela za največji razcvet zdravilišča.
Manjši del razglednic pa izvira iz obdobja po drugi svetovni vojni, ko je zdravilišče upravljala jugoslovanska vojska. Nekatere nosijo pisno sporočilo naslovniku in so opremljene z datumom pošiljanja ter so tako lahko natančno časovno opredeljene, večina pa je brez podatkov.
Najbolj zaželeni motivi
Zofijin dvor, kopališka cerkev, paviljon za orkester, kopališki salon in terapevtski prostori so zrasli pod družino Ulich, in to so objekti, ki so večinoma upodobljeni na digitaliziranih starih razglednicah. Med motivi je tudi zdraviliški park, v katerem so pomembni gostje v zahvalo za ozdravitev zasadili različna eksotična drevesa, od orjaške sekvoje, kanadske čuge, japonske hibe do kalifornijske cedre.
Zdravilišče je leta 1931 pridobilo termalno kopališče na prostem, po drugi svetovni vojni pa je bilo zdravilišče Rimske Toplice zaprtega tipa, namenjeno izključno oficirjem Jugoslovanske ljudske armade in njihovim sorodnikom. Tudi iz tega obdobja je ohranjenih nekaj razglednic, ki so danes del digitalne zbirke laškega muzeja.
Razstava, ki jo v Rimskih termah odpirajo drevi ob 18. uri, bo na ogled do konca avgusta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje