Raziskovalci Izraelskega urada za starine (Israel Antiquities Authority ‒ IAA) so svoje ugotovitve glede te nedavne najdbe podrobno opisali v reviji Atiqot, poroča The Jerusalem Post. Kot je mogoče prebrati, praksa shranitve dojenčkov v lončenih posodah pred pokopom ni bila redka ter je obstajala že od bronaste dobe in se je nadaljevala celo do 20. stoletja.
Posoda kot maternica
"Lahko izhajamo s praktičnega vidika in rečemo, da so bila telesa tako krhka, da so imeli občutek, da jih je treba zaščititi pred okoljem, čeprav so bila mrtva," je za Live Science povedal arheolog IAA-ja Yoav Arbel. "Toda vselej obstaja razlaga, da je posoda skoraj kot maternica, zato gre v bistvu za idejo, da se otroka vrne otroka v Mater Zemljo ali v simbolično zavetje njegove matere," je pojasnil Arbel.
Mesto, na jamboru katerega so plapolale številne zastave
Lončeni vrč so našli v starem predelu tega okoli 4000 let starega pristaniškega mesta, ki velja za eno najstarejših na svetu. "Govorimo o mestu, ki mu je vladalo veliko različnih ljudi. Lahko rečemo, da je pred današnjo izraelsko zastavo z njegovega jambora plapolalo veliko zastav," je še dejal arheolog.
Glede na to, da je to pristaniško mesto naseljeno zadnja štiri tisočletja, arheologi odkrivajo starine iz različnih obdobij na najdiščih, ki ležijo na majhnih medsebojnih razdaljah, še piše The Jerusalem Post.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje