Fragment ovna so našli na morskem dnu med egadskima otokoma Levanzo in Favignana, so sporočili z regionalnega oddelka za kulturno dediščino, piše Euronews.
Ovni so bili nameščeni na sprednji del rimskih vojaških ladij, ki so s pomočjo teh ovnov lahko trčile v sovražne ladje in jih tako potopile. Strokovnjaki menijo, da je bil odkriti primerek uporabljen v bitki pri Aegatih med flotama Kartagine in Rima 10. marca 241 pr. n. št.
Kartagina je bila antična civilizacija, ki je na tleh današnje Tunizije nastala iz feničanskega polisa Kartagine. Pred skoraj dvema tisočletjema je prevladovala v Sredozemlju, veliko moč pa je pridobila s pomorsko trgovino.
Čeprav so bili Kartažani (Punci) semitskega izvora, so imeli podobno "mešano" ureditev kot grške mestne države in rimska republika: monarhične, oligarhične in demokratične prvine so nastopale skupaj. Državna ureditev je bila sužnjelastniška monarhija.
Kartagina je bila v tretjem in drugem stoletju pr. n. št. v sporu z Rimsko republiko glede prevlade v zahodnem Sredozemlju in med obema silama so potekala tri dolga vojna obdobja. Kartagina je bila poražena v vseh treh teh vojnah, ki so znane kot punske vojne, in je zato začela nazadovati.
Analiza raziskovalcev je pokazala, da ima oblegovalni oven okrasne reliefe in rimsko čelado z vgraviranimi tremi peresi. Ta slog čelade je takrat veljal za standarden in običajen slog rimskih vojakov.
To ni prvič, da so raziskovalci v tem delu Sredozemlja našli predmete, vključno z meči in kovanci. "Morsko dno na območju Egadskega otočja je vedno dragocen vir informacij, ki dodajo več znanja o pomorski bitki med rimsko floto in Kartagino," je ob najdbi dejal član palermskega mestnega sveta Francesco Paolo Scarpinato.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje