Pristave gradu Snežnik so zaprte že skoraj dve desetletji. Foto: BoBo
Pristave gradu Snežnik so zaprte že skoraj dve desetletji. Foto: BoBo

V civilno iniciativo so se povezali predstavniki Društva ljubiteljev gradu Snežnik in drugih lokalnih organizacij. Predstavniki iniciative so med drugim napovedali, da se v primeru neodprtja pristav gradu Snežnik nameravajo lotiti skrajnih oblik protesta. Prav tako so pripravljeni ministrstvu ponuditi kulturni program, ki so ga v preteklosti tam že izvajali.

Ministrstvo: Pristave so predolgo zaprte
Z ministrstva so ob napovedi razpisa sporočili tudi, da cenijo prizadevanja civilne iniciative in opozorila, da so pristave – ki vrat svojih vrat niso odprle skoraj 20 let – že predolgo zaprte. Poudarili so, da so odprti za nadaljnji dialog ter sodelovanje s civilno iniciativo in vsemi zainteresiranimi stranmi.

Z ministrstva so sporočili še, da je objekt prenovljen predvsem za gostinske namene, zato so se z Občino Loška Dolina dogovorili, da ga neposredno oddajo zainteresiranemu gostincu. Kot so dodali, so se v ta namen "lotili priprave javnega razpisa za najemnika pristav. Opraviti je bilo treba novo cenitev objekta, ki smo jo prejeli konec poletja 2024. Trenutno je priprava razpisne dokumentacije v zaključni fazi na naši službi za investicije in premoženje, razpis pa nameravamo objaviti čim prej."

Sorodna novica Civilna iniciativa za oživitev pristav gradu Snežnik napovedala "skrajne oblike protestov"

Tudi celovita ureditev grajskega kompleksa in parka
Vzporedno s tem so na ministrstvu celovito ureditev grajskega parka in kompleksa gradu Snežnik s pristavami navedli tudi kot osrednjo prioriteto med projekti na področju kulturne dediščine v procesu priprave novih regionalnih prostorskih načrtov. Poudarili so še, da so bili na začetku preteklega leta tudi sestanki z občino glede možnosti, da bi snežniške pristave prevzel občinski javni zavod za kulturo in turizem, na sestankih pa so bili prisotni tudi predstavniki Društva ljubiteljev gradu Snežnik.

V zadnjih dveh letih se na ministrstvu dejavno lotevajo problematike objektov kulturne dediščine, ki so bili prenovljeni v prejšnjih mandatih, a so ostali zaprti in nedostopni, ker ob prenovah ni bilo ustrezno poskrbljeno za njihovo dolgoročno upravljanje. Med drugim so lani prenovljeni grad Borl izročili v upravljanje občini Cirkulane, občini Žužemberk pa so v upravljanje predali prenovljeno Auerspergovo železarno Dvor. Poleg omenjenih pristav trenutno potekajo dejavnosti tudi za ponovno odprtje gradu Pišece v občini Brežice.

Grad Snežnik na Notranjskem je sicer en izmed dveh gradov v Sloveniji, ki se ponašata z ohranjenimi avtentičnimi interjerji iz druge polovice 19. stoletja.