Konzorcij DeFlat se je projekta, s katerim je stavbo rešil pred propadom, lotil tako, da je lastnikom stanovanj omogočil prenovo po lastni želji. Projekt podpisujeta arhitekturni biro NL Architects in XVW architectur. Žirija nagrade pri projektu ceni ravno to, da gre za skupen trud več posameznikov. Osnovna ideja je bila s fleksibilnim načrtovanjem notranjščin velikanski stanovanjski blok spremeniti v sodobno stanovanjsko stavbo in ustvariti nov rob ulici ter pokrajini, ob tem pa čim manj posegati v obstoječe.
Kot so zapisali v obrazložitvi, predstavlja projekt izziv aktualnim načinom reševanja stanovanje krize v evropskih mestih, kjer je pogosto edina želja zgraditi vsako leto več stanovanj, medtem ko globlje vprašanje, kakšen tip stanovanjske gradnje bi bil ustrezen, ostaja neodgovorjeno. Nagrajeni projekt nam pomaga, da si laže predstavljamo novo vrsto arhitekturnih projektov, ki odgovarjajo spreminjajočim se vzorcem gospodinjstev in življenjskih stilov v 21. stoletju.
Posebno omembo za obetavnega arhitekta sta Evropska komisija in Fundacija Mies van der Rohe namenili bruseljskima arhitekturnima birojema MSA/V+ za projekt stanovanjske gradnje NAVEZ v Bruslju. Nagrajenca so razglasili v Bruslju, nagrado pa bodo podelili 26. maja v paviljonu Miesa van der Roheja v Barceloni.
Za nagrado so se letos potegovali še stanovanjski kompleks Ely Court v Londonu, poslopje Kannikegarden v danskem mestu Ribe, Muzej Katyn v Varšavi in Spominski muzej Rivesaltes v Franciji.
Arhitekturne stvaritve iz 36 evropskih držav
Za ugledno nagrado Evropske unije so se potegovali projekti iz 36 evropskih držav, tudi iz Slovenije. Skupaj se je zanjo potegovalo 355 projektov, od tega deset slovenskih. V ožji izbor 40 projektov so se nato uvrstila po štiri dela iz Francije, Portugalske in Velike Britanije, po tri iz Danske, Španije, Finske, Nizozemske in Norveške, po dve deli iz Belgije, Nemčije, Irske in Turčije ter po eno delo iz Italije, Litve, Poljske, Romunije in Švedske.
Priznanje v vrednosti 60.000 evrov podeljujejo bienalno od leta 1987, ob tem pa tudi posebno omembo za obetavnega arhitekta, ki znaša 20.000 evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje