Z evropskimi sredstvi bodo avstrijske kulturne ustanove med drugim modernizirale sisteme ohlajevanja in ogrevanja, ki bodo tako varčnejši. Foto: EPA
Z evropskimi sredstvi bodo avstrijske kulturne ustanove med drugim modernizirale sisteme ohlajevanja in ogrevanja, ki bodo tako varčnejši. Foto: EPA

Posamezni projekti bodo lahko prejeli do največ 250 tisoč evrov, program pa je podprt s sredstvi Evropske unije. Konkretno bo tako avstrijska vlada med drugim omogočila financiranje prilagoditve sistemov ogrevanja in hlajenja, prenovo razsvetljave ali toplotno sanacijo objektov ali ozelenitev fasad in streh.

Kulturni sektor naj bo vzor
Projekti, pri katerih bodo investicije manjše od 75.000 evrov, bodo v okviru novega programa lahko prejeli do 75 odstotkov potrebnih sredstev.

"Ko gre za zaščito podnebja, potrebujemo hitro ukrepanje," je dejal generalni direktor avstrijskega sklada za podnebje in energijo Ingmar Höbarth. "Za nas kot zvezno vlado je pomembno, da v tem sektorju postavimo spodbude in jih uporabimo kot vzor," je poudarila državna sekretarka na avstrijskem ministrstvu za kulturo Andrea Mayer.

Od varčnih žarnic do varčevanja z dimom
Za avstrijske kinodvorane in gledališča bodo poslej veljala tudi nova okoljska merila. V skladu z njimi bodo morali avstrijski kinematografi izpolnjevati 11 zahtev, če bodo želeli pridobiti naziv 'do okolja prijazen'. Ta merila segajo vse od pijač v sistemu za večkratno uporabo do informacij o podnebno nevtralnem prihodu in najmanj treh regionalnih pijač v ponudbi.

Za gledališča katalog meril vključuje 18 točk, vključno s trajnostnimi poslovnimi potovanji, energetsko učinkovito scensko razsvetljavo ali odrskimi učinki z manj dima.

"Ukrepi so precejšen izziv in jih ni ne bo enostavno odkljukati," je povedala referentka za trajnost v Burgtheatru Wiebke Leithner. Ob tem je dodala: "Življenja si nismo olajšali."