V Slovenskem narodnem gledališču Maribor je zaradi zastarele in neuporabne tehnologije nujna naložba v odrsko tehniko in opremo. Nastopajočim namreč ni več mogoče zagotoviti varnosti pri delu, prav tako ni več mogoče zagotoviti požarne varnosti objekta, je navedeno na spletni strani vlade.
V tamkajšnji dvorani Frana Žižka (nekdanja Stara dvorana) bodo prenovili dotrajan sistem krmiljenja in vlekov, požarno zaveso in dotrajano ozvočenje. Delna obnova vključuje povečanje števila sedežev, zamenjavo dotrajane tonske opreme in scenskih luči. Predviden je tudi nakup novega tovornega vozila za prevoz scene, kombija za prevoz ljudi, opreme za oblikovanje luči in tona, projektorjev ter druge opreme za delavnice v zavodu.
Vladna sredstva bodo namenjena tudi nakupu glasbil Simfoničnega orkestra SNG-ja Maribor, od katerih so nekatera dotrajana in jim je amortizacijska doba potekla, določena glasbila pa si morajo vedno znova izposojati, s čimer je onemogočen razvoj nacionalnega orkestra.
Mariborska gledališka hiša bo s temi deli celostno prenovljena, energetska sanacija v vrednosti 6,7 milijona evrov se namreč že izvaja. Velja omeniti, da SNG Maribor ni le največji javni kulturni zavod v državi, temveč tudi edini v Sloveniji in med redkimi v Evropi, ki pod svojo streho združujejo dramo, opero, balet in simfonični orkester. Prav tako je nosilec osrednjega slovenskega gledališkega festivala – Festivala Borštnikovo srečanje, katerega 59. izvedba se bo s podelitvijo nagrad sklenila prav danes.
Slovensko narodno gledališče Nova Gorica je s tem letom začelo prvo fazo izgradnje zunanjega avditorija oziroma amfiteatra, ki poteka v okviru priprav na projekt Evropska prestolnica kulture 2025 (EPK 2025). Sicer je bilo prvotno v načrtu, da se druga faza izgradnje izvede šele v letu 2025, a je bil začetek prestavljen na letos, s čimer se je zagotovilo, da bo zunanji avditorij na voljo že spomladi prihodnje leto. Za čimprejšnjo izgradnjo zunanjega avditorija je vlada zagotovila dodatna dva milijona evrov, sicer pa bo skupaj z opremo stal 8,5 milijona evrov.
500.000 evrov pa je vlada namenila Slovenskemu filmskemu centru (SFC). Slovenija postaja vse privlačnejša kot filmska lokacija, SFC pa je tudi letos objavil javni poziv za spodbujanje vlaganj v avdiovizualno produkcijo. Ukrep denarnih povračil je sicer namenjen privabljanju tujih produkcijskih hiš, a te pri snemanju na območju Slovenije k sodelovanju privabljajo slovenske filmske ustvarjalce različnih profilov.
Kot je še navedeno na spletni strani vlade, ima ukrep denarnih povračil pozitivne učinke tudi na druge gospodarske dejavnosti – predvsem na turizem, gostinstvo in prevoze. Producenti morajo izkazati porabo sredstev v Sloveniji, opraviti končno revizijo projekta in poravnati vse davčne ter druge obveznosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje