Kipec, naslovljen The Children’s Bore, je popisan s stavki, s kakršnimi starši pogosto 'težijo' otrokom - Sedi pri miru. Bodi tiho. Pusti lase pri miru. Foto:
Kipec, naslovljen The Children’s Bore, je popisan s stavki, s kakršnimi starši pogosto 'težijo' otrokom - Sedi pri miru. Bodi tiho. Pusti lase pri miru. Foto:
Grayson Perry
Graysonovi ženski 'osebnosti' je ime Claire - v taki opravi je leta 2003 prevzel Turnerjevo nagrado.
Grayson Perry
Perry slovi predvsem po svojih vazah. Tale se imenuje Posh Bastards' House (Hiša bogatih barab, 1999). Foto: Galerija Saatchi

Tudi največjim se očitno lahko zalomi: slovita dražbena hiša Christie's je morala tik pred prodajo iz ponudbe umakniti keramični kipec merjasca, ki naj bi bil delo transvestitskega umetnika Graysona Perryja. Da je ponaredek, so zvedeli kar iz prve roke - Perry jim je povedal, da je prašič preprosto "predober", da bi bil njegovo zgodnje delo, kot je bilo zapisano v katalogu. Merjasca so nato pripisali "angleški šoli", mu občutno zbili prejšnjo ceno (4 do 6 tisoč funtov) in ga vrnili prvotnemu lastniku, ki ostaja anonimen.

Ponarejanje je največji kompliment
Ta mala blamaža prihaja za petami podobnega škandalčka, ko so v dražbenih hišah v Londonu odkrili ponarejena dela, pripisana Damienu Hirstu in Petru Howsonu. Ponarejanje umetnin seveda ni samo britanska težava: v New Yorku je pred dnevi na dan pricurljala novica, da je bilo nekaj značilnih slik Jacksona Pollocka v tehniki "kapljanja" na platno prodanih, še preden je bila njihova avtentičnost dokončno potrjena.

Užaljen, a polaskan
47-letni Grayson Perry, ki svoje oblačenje v ženska oblačila opisuje kot "nujo", je od leta 2003, ko je dobil prestižno Turnerjevo nagrado, ena najprepoznavnejših figur v britanskih umetniških krogih. Svoje keramične vrče, ki jih prodaja za 50 tisoč funtov vsakega, uporablja kot "platno" za karikature, satirične komentarje družbe ali prizore lastnih dogodivščin. Glede "afere merjasec" je izjavil, da je sicer "rahlo užaljen, da je nekdo lahko tako natančno posnel njegovo delo", da pa je zaradi "dvomljivega priznanja" tudi počaščen.

Je bila ukana res tako sofisticirana?
Christie’s so v svoji izjavi za javnost poudarili, da vložijo "velik napor" v odkrivanje porekla vsakega kosa, ki ga dobijo v roke. Ta napor očitno ni vključeval kakršnega koli navezovanja stikov z (domnevnim) avtorjem kipca ali njegovo galerijo v Londonu. Perryjeva žena je kipec opazila v prodajnem katalogu povojne britanske umetnosti.

Ana Jurc