Kot so spomnili v svoji izjavi za javnost, državni svet sestavlja 40 članov, in sicer 22 predstavnikov lokalnih interesov, štirje predstavniki delodajalcev, štirje predstavniki delojemalcev, štirje predstavniki kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev ter šest predstavnikov negospodarskih dejavnosti (samo eden za celotno področje kulture in tudi športa). Izvoljeni so za mandatno dobo petih let na posrednih volitvah v interesnih organizacijah oziroma lokalnih skupnostih prek predstavnikov (elektorjev) v volilnih telesih.
Državna volilna komisija (DVK) je določila, da imajo pravico v imenu umetniških združenj voliti samo elektorji, ki kot zaposleni, samozaposleni ali kot espeji opravljajo svoje delo, in to samo v imenu članov, ki so tako kot elektorji samozaposleni ali espeji.
"Argumentacija je morda pikolovsko in pravniško točna, je pa seveda v naslednjih primerih povsem zgrešena: Državna volilna komisija bo morala pojasniti, kje in v čigavem interesu se lahko zaposlijo slovenski pisatelji in pesniki, vsi slikarji, dramski in filmski umetniki, ki niso zaposleni v institucijah, scenski ustvarjalci, vsi ljubiteljski ustvarjalci na vseh umetniških področjih, ki tvorijo izjemno veliko in kakovostno skupnost v slovenski družbi," so poudarili.
Vsi po njihovih besedah ostajajo po interpretaciji DVK-ja brez enega samega glasu v interesni skupnosti, ki bi morala biti zastopana v državnem svetu. "Ali drugače povedano: DVK je nalepil lepilni trak čez usta umetnosti in umetnikom. Nikjer nikogar, ki bi lahko vsaj kakšno črhnil v interesu tega pomembnega in številčnega dela slovenske družbe."
"Interpretacija zakona in pravil je tokrat (prvič!) v rokah DVK-ja dobila res absurden rezultat: država bo morala pri takšnem branju zakonov ustanoviti kar nekaj javnih zavodov, ki bodo zaposlili slikarje, glasbenike, dramske umetnike, predvsem režiserje, ki bodo tam varno zaposleni, njihova ustvarjalnost pa nadzorovana, normirana in ukalupljena. Samo tisti, ki jih bo država zaposlila, bodo lahko izbirali zastopnika, ki naj bi zastopal njihove interese v državnem svetu. Takšen družbeni red in takšno svobodo umetniškega ustvarjanja pa seveda že poznamo," lahko preberemo v njihovi izjavi.
DVK, člani so samo pravniki, je ob popolnoma dobesednem branju vsake črke v zakonu postavil kamnit temelj pravni državi – takšna pravna država v skrajnem primeru lahko postane diktatura, menijo podpisniki.
S takšnim branjem zakonov je DVK po njihovem mnenju prezrl bistvo življenja v družbeni skupnosti: "resničnega sveta in življenja namreč ni mogoče zajeti v vseh podrobnostih in različicah v pravni sistem. Ko se to zgodi, in se žal dogaja, imamo v družbi seveda veliko norm in pravil (prenormiranost je tudi slovenska težava), ki nazadnje lahko utišajo vse glasove, uničujejo življenje skupnosti. Tokrat pa tudi ustvarjalnost."
Obenem opominjajo, da do zdaj v šestih volilnih sklicih Državna volilna komisija kot organ ni oporekala umetniškim asociacijam števila elektorjev. "Letos se je, ne da bi se spremenil zakon o volitvah v državni svet, zgodilo povsem novo branje tega zakona. To pomeni, da sedanji sestav DVK-ja negira volilno prakso v celotnem obdobju volilnih postopkov za šest dosedanjih volitev v državni svet. Ta očitek naj si pač člani volilne komisije prišijejo na svojo dušo in telo. Za letošnje volitve je interpretacija zakonov črkobralska, uradniška, torej zamejena s plašnicami fijakarskega konja, ki vleče dosedanjo demokracijo pač samo v eno smer po enem samem tiru. Kam, se ni treba spraševati."
Sklenejo, da gre za to, da se pač zgodi tudi, da bo DZ sprejemal zakone v nasprotju z interesi umetniških ustvarjalcev. "Levo ali desno enoumje bo dalo odličen rezultat na področju umetniškega ustvarjanja. Sicer pa takšna usmeritev ustreza vsakokratni oblasti, ki je v vseh različnostih vedno enaka."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje