Bakh, kot ga je upodobil slikar Caravaggio. Foto:
Bakh, kot ga je upodobil slikar Caravaggio. Foto:
Rimljani so za seboj pustili številne mozaike, tak z optično iluzijo pa je prvi najden v Italiji.

Pri podobi na mozaiku, ki so ga našli med polaganjem kablov južno od Rima, gre za optično iluzijo, kjer je mogoče videti plešastega starca z brado, če pa se postavimo na nasprotno stran, ugotovimo, da je starec pravzaprav golobradi mladenič. Arheolog Roberto Cereghino pravi, da gre za izredno umetniško delo izjemnega pomena.

Podoba na mozaiku naj bi bil rimski bog vina Bakh, to pa naj bi dokazovali predmeti, upodobljeni ob njem, ki so se uporabljali pri njegovem čaščenju. Ti predmeti so se uporabljali pri obredih čaščenja rimskega boga, ki velja tudi za zaščitnika poljedelstva in gledališča. Med njimi so ropotulje, čaša z dvema ročajema in molitvena palica.

Presenečenje za arheologe
Mozaiki z optično iluzijo sicer niso popolna neznanka, saj so jih kar nekaj našli v severni Afriki, vendar arheologi pravijo, da je to prva tovrstna najdba v Italiji. Mozaik so naključno odkrili maja v industrijskem predelu v bližini kraja Pomezia, arheologi pa so bili do takrat prepričani, da so na tem področju odkrili že vse arheološke bisere. Mozaik so iz industrijskega predela že preselili v restavratorsko delavnico, načrtujejo pa, da bi ga, obnovljenega, še letos postavili na ogled v Rimu.