Nov afganistanski umetniški kolektiv, imenovan Rošd (v prevodu Rast), je v prestolnico konservativne muslimanske države prinesel poulično umetnost in grafite. Začeli so s poslikavo na tri metre visokem zidu v industrijski coni. Upajo, da bodo svojo kreativnost s sporočilnostjo pripeljali tudi v zaprašeno mestno središče, kjer so sicer bolj vsakdanji prizori od smodnika poškodovani zidovi, opraskani oglasi, plakati politične propagande in oboroženi stražarji.
22-letni Omolbanin Šamsia Hasani, ki bo kmalu začel poučevati na akademiji za likovno umetnost kabulske univerze, je prvič uporabil barvo v razpršilu, on je avtor podobe žensk v burkah. "Voda je zelo čista in želel sem prikazati, da so čiste tudi ženske. To je bilo prvič, da sem slikal na velik zid, prej sem vedno ustvarjal na majhnem platnu ... Utrudil sem se, ker je zid tako velik," je povedal Hasani.
Želijo si ustvarjati še več
Skupaj z drugimi umetniki je ustvarjal v sodelovanju z britanskim risarjem grafitov, ki se podpisuje kot Chu in že 30 let slika na zidove. Med drugim se je podpisal tudi pod poslikavo celotnega vlaka. V Kabul je iz Londona prispel za en teden in vodil delavnico risanja grafitov. Chu pravi, da so kabulski umetniki v tako kratkem času vpili vse znanje, potrebno za to, da ustvarijo nekaj ogromnega. "To, kar se dogaja pred mojimi očmi, je čarobno ... Končni rezultat pa je to, da si želijo ustvarjati več."
Nekateri so se na delavnico prijavili skoraj brez znanja o obliki umetniškega izražanja z grafiti. Chu svojo izkušnjo z afganistanskimi umetniki opisal takole: "Bil je nek odziv, ki ga ne bom nikoli pozabil, in sicer ta, da bo velika slika moteča. Razložil sem jim, da je ravno v tem bistvo."
29-letni kipar Farid Kurami je narisal avtobus brez koles, ki vozi mimo moža, ki ravno strelja. S tem je želel opozoriti na izjemno slab javni prevoz v Kabulu. Povedal je: "Ljudje v Kabulu zelo trpijo. Ljudje bodo presenečeni nad to novo umetniško obliko, to je dober način za sporazumevanje s širšim občinstvom. Moje sporočilo bo o miru in denarju, ki ga vlada zapravlja za vojsko, raje bi videl, da bi ga namenjali za umetnost."
Chu pravi, da upa, da bodo njegovi učenci še naprej slikali grafite. "Kolikor več grafitov, toliko bolje. Afganistan bo zakon."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje