Fundacija World Press Photo s sedežem v Amsterdamu je razkrila svoj izbor najboljših fotografij leta 2011; skupni zmagovalec je španski fotograf Samuel Aranda; v Jemnu je v objektiv ujel ganljiv prizor popolnoma zakrite ženske, ki pestuje v demonstracijah ranjenega sorodnika. Po mnenju žirije fotografija, ki jo je Aranda posnel za New York Times, zajame več plati vstaj po Bližnjem vzhodu, ki so skupaj dobile ime "arabska pomlad" in pomenijo enega najbolj prelomnih dogodkov preteklega leta.
Arandova fotografija je sicer zmagala tudi v sekciji Ljudje v novicah in Špancu prinesla nagrado 10 tisoč evrov. Posneta je bila 15. oktobra, v mošeji v jemenski prestolnici Sana. Protestniki, ki so bili med demonstracijami proti predsedniku Aliju Abdulahu Salehu ranjeni v spopadu s policijo, so našli zatočišče v zasilne bolnišnice spremenjenih mošejah.
Človeška plat zgodovinskih dogodkov
"Zmagovalna fotografija je ujela trenutek sočutja, človeške posledice gromozanskega dogodka, ki še vedno poteka," je v utemeljitvi nagrade razložil predsednik žirije Aidan Sullivan. "Morda ne bomo nikoli vedeli, kdo je ženska na fotografiji, toda skupaj z ranjencem, ki ga drži v naročju, sta postala utelešenje poguma "navadnih" ljudi, ki so pomagali pisati pomembno poglavje v zgodovini Bližnjega vzhoda."
"Fotografija predstavlja Jemen, Egipt, Tunizijo, Libijo, Sirijo, vse, kar se je pripetilo med arabsko pomladjo," se strinja Kojo Kouoh, prav tako član žirije. "Toda obenem razkrije zasebno plat tega, kar se je dogajalo, in pokaže vlogo, ki so jo imele ženske, ne le kot negovalke, ampak kot aktivne udeleženke gibanja."
Pretresljivi utrinki porušene Japonske
Za prav tako slikovito tematiko se je seveda izkazal tudi katastrofalni cunami na Japonskem. Prvo nagrado v sekciji Ljudje v novicah je tako dobil japonski fotograf Jasujoši Čiba, ki je za agencijo Agence France Presse aprila v objektiv ujel žensko, ki se oklepa spričevala svoje hčerke, ki ga je rešila iz kupa ruševin v Higašimacušimi.
5.000 poklicnih fotografov - in neznani amater
Med več kot 5.000 sodelujočimi poklicnimi fotografi, ki so prijavili več kot 100 tisoč fotografij, je žirija na koncu nagradila 57 fotografov 24 narodnosti. In kljub vsej tej konkurenci se je sodnikom posebne omembe zdela vredna tudi ena amaterska fotografija. Pravzaprav ne gre za fotografijo, ampak za zamrznjen prizor videoposnetka enega izmed revolucionarjev, ko so v Sirti Gadafija zvlekli v tovornjak. "Prizor zajame trenutek, podobo diktatorja in njegovega padca, ki je svet ne bi videl, če je ne bi posnel neki civilist."
Fotografi narave so se držali blizu morja
Prav osupljive so tudi zmagovalne fotografije v sekciji Narava. Zmagal je posnetek Jenny E. Ross z zgovornim naslovom Severni medved skuša jesti ptičja jajca. Medved se je zanj potencialno smrtno nevarnega plezanja v skalni previs moral lotiti, saj zaradi tajajočega se ledu ne more več loviti svojega običajnega plena, tjulnjev. Na drugem mestu je globokomorska fotografija heteropode v Tihem oceanu (avtor: Joan Costa), na tretjem pa potapljača, ki ob obali Sardinije plava s tunami (avtor: Francesco Zizola).
Umetnost ... malo drugače
V sekciji Umetnost in zabava je žirijo najbolj prepričala fotografija kanadskega vojaka, ki v vojaški bazi v Kandaharju igra na bobne (avtor: David Goldman), drugo mesto si je zaslužil utrinek modne revije v Dakarju (avtor: Vincent Boisot), tretje pa fascinanten prizor rituala, ki ga v Kazahstanu izvaja šaman naroda Apaška.
Poezija ragbija in vrtoglavih višin
V sekciji Športa je med posameznimi fotografijami zmagal prizor s plavalnega dela triatlonskega tekmovanja Ironman, ki velja za eno najzahtevnejših športnih preizkušenj na svetu; fotografijo je posnel Donald Miralle, Jr. Na drugem mestu je prizor scruma med igro ragbija na Irskem (njen avtor je Ray McManus), na tretjem pa fotografija švedskega base skakalca Johannesa Dagemarka v hipu, ko se je vrgel s 150-metrske zračne turbine Alfred af Lillang (avtor: Henrik Brunnsgård).
Potujočo razstavo obišče več kot 2,5 milijona ljudi
Neodvisna nepridobitna organizacija World Press Photo je bila ustanovljena leta 1955 na Nizozemskem z namenom, podpirati in po vsem svetu promovirati delo poklicnih fotoreporterjev. Z leti se je World Press Photo razvila v neodvisno osnovo fotoreporterstva in prostega pretoka informacij. Da bi uresničila svoje cilje, organizacija vsako leto organizira največje in najprestižnejše mednarodno fotografsko tekmovanje, nagrajene fotografije pa predstavi na potujoči razstavi, ki jo vsako leto obišče več kot 2,5 milijona ljudi na več kot 100 lokacijah v okoli 45 državah. Decembra je vsako leto na ogled tudi v Cankarjevem domu v Ljubljani.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje