SENG bo za ureditev prostorov in razstave prispeval 200.000 evrov, je na predstavitvi projekta v Doblaru povedal generalni direktor Mitja Gorjan. Lokacija prihodnjega muzejskega prostora oziroma krožne poti je edinstvena, saj bo speljana po prostorih hidrocentrale Doblar in se bo tako vklapljala v vsakdan tamkaj zaposlenih.
"V prvi fazi bomo uredili prostore za prikazovanje in samo razstavo, v drugi fazi pa bomo na zunanjem delu umaknili stikališče in uredili parkirišče," je povedal Gorjan.
Umik stikališča je projekt, ki ga SENG vodi vzporedno, vendar ni del danes predstavljenega projekta, je še dejal Gorjan. Trenutno poteka javno naročilo, novo stikališče pa naj bi začelo obratovati v približno dveh letih.
Ideja povezovanja kulture z gospodarstvom
S projektom želijo ljudem približati enkratno tehniško in arhitekturno dediščino Soških elektrarn, hkrati pa prikazati enega od načinov pridobivanja elektrike v današnjem času, je še povedal Gorjan. Hidrocentrale na Soči je namreč tik pred 2. svetovno vojno zgradila tedanja italijanska oblast in so pomenile višek tedanjega inženirskega znanja, posebej nadzorni prostori v Doblarju pa so pomembni tudi z arhitekturnega gledišča.
Umetniška svetovalka GO!2025 Neda Rusjan Bric ocenjuje, da gre pri tem projektu za pomembno dopolnitev bolj umetniško zasnovanemu projektu ISOlabs Marka Peljhana, v okviru katerega bodo na temo Soče ob celotnem njenem toku ustvarjali povabljeni umetniki, ter drugim posameznim umetniškim stvaritvam, ki bodo tematizirale reko.
"Projekt je pomemben tudi zato, da lahko sploh vstopimo v to veličastno stavbo, ki je za javnost načeloma zaprta," je povedala Rusjan Bric. Dodala je še, da so prvotne elektrarne na Soči kot zamisel in izvedba tedanje italijanske oblasti in kot take zanjo pomembne tudi danes.
Povezovanje z gospodarstvom je tudi sicer pomemben del programa evropske prestolnice kulture, vendar večinoma poteka z manjšimi subjekti in ne tako velikimi, kot je SENG, še pravi Rusjan Bric.
Turistična destinacija tudi onkraj EPK-ja
Evropska prestolnica kulture si s SENG-om deli številne vrednote, kot so trajnost, skrb za razvoj lokalnega okolja in ohranjanje tehniške in naravne dediščine, je povedala v. d. direktorice zavoda GO!2025 Mija Lorbek. Od projekta pričakujejo predvsem zgledno predstavitev zgodovine in prihodnosti tega prostora skozi tehniško dediščino, v končni fazi pa eno od vstopnih turističnih točk za to regijo.
"Zelo nas veseli, da so v SENG-u družbeno odgovorni, da se zavedajo, kakšen tehnološki in arhitekturni biser so hidroelektrarne, in da so jo pripravljeni odpreti za javnost. Kot občina bomo to podprli, uredili bomo parkirišča, počivališča in igrišča, da bi vse to postala zanimiva turistična točka," pa pa je ob predstavitvi projekta povedal kanalski župan Miha Stegel.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje