Zavod Bufeto, ki se posveča razvoju cirkuško-gledaliških umetnosti, med 18. in 24. junijem v Ljubljani pripravlja že tretji mednarodni gledališko-klovnski festival Klovnbuf: Smej se!. Osnovni namen te mednarodne gledališke manifestacije je slovenskemu občinstvu približati sodobno profesionalno klovnado, zvrst umetnosti, ki je v našem kulturnem prostoru premalo znana. Dogajanje se bo z odrov v središču Ljubljane ob večerih preselilo v zavetje gledališča.
Festival, ki letos pravzaprav stopa šele v tretjo sezono, ima že kar lep nabor občinstva iz preteklih let. To se zrcali tudi v večjem številu lokacij, na katerih bo festival letos gostoval po Sloveniji: poleg prizorišč v Ljubljani bo Klovnbufova karavana smeha med drugim obiskala Celje, Slovenj Gradec, Bovec, Mursko Soboto, Koper in Sežano.
Umetniška vodja festivala je soustanoviteljica zavoda Bufeto, klovnesa Natalija Sultanova, ki za letos napoveduje tudi novost: delavnice Klovnobufov laboratorij smeha.
Jakopičevo sprehajališče v Tivoliju se bo v soboto med 11. do 14. uro spremenilo v Klovnbufovo alejo klovnov. Na njej se bodo predstavili klovni in klovnese McBee-Sabine Wallner iz Avstrije, Jean-Paul Ledun iz Francije, Fjodor Makarov iz Izraela ter zavod Bufeto in Združenje Cirkokrog iz Slovenije.
Domači in tuji "inštruktorji" smeha
Nekateri nastopajoči klovni bodo vodili tudi štiridnevne klovnske delavnice smeha. Poleg francoskega klovna Leduna bo svojo delavnico vodil ruski umetnik Aleksej Mironov, ki je vrsto let nastopal v znamenitem cirkusu Cirque du Soleil. Po eno delavnico bosta prevzela klovnovska kolektiva Zavoda Bufeto in gledališča Ish Theater.
Izraelsko gledališče Ish Theater bo gostovalo s predstavo za odrasle Kaotični Odisej, ki jo bodo nocoj ob 20.00 in v soboto ob 18.00 uprizorili v Slovenskem mladinskem gledališču. Mironov bo v nedeljo ob 20.00 nastopil v predstavi Srečno pot. Vrhunec festivala pa bo, kot je napovedala Sultanova, gostovanje sodobnega mojstra Janga Edwardsa, ki velja za nosilca sprememb v klasični klovnadi ter avtorja koncepta in ustanovitelja inštituta Nouveau Clown. V SMG bo v torek, 22. junija, ob 20.00 uprizoril skupek najbolj priljubljenih ponovitev v kabaretski predstavi Klasika.
Iz cirkuške arene na odrske deske
Sultanova opozarja, da bi z neodvisnim cirkuško-gledališkim festivalom težišče sodobne klovnade radi preselili iz cirkuške arene na gledališki oder. Mojstrstvo klovnovske forme in veščine želijo nadgraditi z izrazno umetnostjo gledališča in omogočiti nov korak ter sčasoma nov žanr. Slovenci klovne namreč še vedno preveč povezujemo s pustnimi šemami, s čimer klovnsko umetnost silimo v napačen miselni kontekst. Tudi cirkuški klovni nimajo veliko osrednjih točk, služijo predvsem kot programska mašila, povezave med dvema spektakloma. "Zato klovni silijo na oder, kjer lahko čutijo, iščejo in se smejijo."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje