Z mednarodno skupinsko razstavo Zrcalo časa v galeriji Škuc se je v Ljubljani začel 18. festival sodobnih umetnosti Mesto žensk, ki bo vse do 13. oktobra skozi različne umetniške žanre tematiziral staranje.
Razstava ob odprtju Zrcalo časa v ospredje postavlja pojmovanje časa, tudi v navezavi na žensko telo, podvrženo različnim spremembam. Razstava preizprašuje odnos do lastnega telesa in njegovih domnevnih pomanjkljivosti kot tudi fenomen staranja in minljivosti.
Tako uvodna razstava kot tudi glavnina festivalskega dogajanja bo v luči staranja raziskovala asimetrijo med spoloma. V ospredju bodo ustvarjalke srednje in starejše generacije, saj te po besedah programske vodje Mare Vujić kažejo večjo senzibilnost do letošnje izbrane teme.
Obleci tujo kožo
Na področju uprizoritvenih umetnosti bo veliko pozornosti najbrž pritegnilo delo britanske umetnice Julie Bardsley - meta DRUŽINA. Gre za delo v nastajanju, ki obstaja v različnih izvedbah in z vsako novo lokacijo in skupino udeležencev doživi novo rojstvo. Vujićeva je izpostavila še razstavo Ane Alvarez Errecalde v galeriji Vžigalica. More Store gledalca vabi, da se dobesedno in v prenesenem pomenu postavi v kožo nekoga drugega.
Dionisi Theatre Company iz Italije bo na festivalu uprizorilo predstavo Pasje noči, mozaik podob v obliki stand-up komedije, ekshibicionizma, videa, drame, satire in tragedije, britanska skupina Curious pa se bo predstavila s performansom z naslovom V hipu, ko sem te zagledala, sem vedela, da te lahko ljubim.
Filmski program so pripravili v sodelovanju s Cankarjevim domom in Kinodvorom. Po besedah Simona Popka, ki je opravil izbor filmov, je tematika staranja najpogostejša v svetu dokumentarnega filma, zato tudi večina festivalskega programa temelji na dokumentarcih. Odprl ga bo film Sarah Polley Daleč od nje. Med filmi, ki jih bodo prikazali, je tudi Babice revolucije Petre Seliškar. V sklopu Kinobalona pa bodo prikazali dokumentarec Otroci z gore Napf Alice Schmid, ki je s kamero leto dni živela med otroki in uspela portretirala pravi švicarski "divji zahod", piše v programski knjižici.
Marija Mojca Pungerčar bo v sklopu festivala vodila delavnici Cvetje v jeseni in Socialdress, Barbara Kapelj Osredkar bo sodelovala z dokumentarno predstavo Draga Duša, Leja Jurišić in Teja Reba pa bosta uprizorili performans Zagovor na zofi, ki bo tokrat posvečen trem članicam punk skupine Pussy Riot.
Glasbeni program pa bo ponudil zvočni performans Marine Rosenfeld v CUK Kino Šiška, poimenovan Teenage Lontano. S področja performansa organizatorji izpostavljajo Ester Ferrer iz Španije, s Hrvaškega pa prihaja Vlasta Delimar z instalacijo s fotografijami Pripravljanje za starost.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje