Ob muzikologu, zborovodji in pedagogi, ki ga nagrajujejo za njegov neizbrisni prispevek k zborovski glasbi, bodo danes ob 18.00 v Festivalni dvorani v Ljubljani podelili še pet srebrnih plaket in zlati znak.
Srebrne plakete prejmejo Marjan Bevk za uspešno kulturno udejstvovanje doma in v zamejstvu, Hanzi Weiss za razvijanje kulturnega sodelovanja s Slovenci v zamejstvu, Marija Ahačič Pollak za ustvarjalno in uspešno razvijanje vokalne glasbe zunaj matične domovine, Daliborka Podboj za ustvarjalno in pedagoško delo na področju sodobnega plesa in Josip Zupan za organizacijsko in pedagoško delo na področju kulturnih dejavnosti.
Zlati znak JSKD-ja za izjemne dosežke na področju literarne dejavnost prejme Nataša Kramberger, avtorica romana Nebesa v robidah, s katerim je konec leta 2010 osvojila evropsko nagrado za književnost, ki jo podeljujejo Evropska komisija, Evropska federacija knjigotržcev, Svet evropskih pisateljev in Federacija evropskih založnikov.
Za enkraten prispevek na področju zborovske glasbe
Mirko Cuderman je s svojim aktivnim delovanjem na področju najprej ljubiteljske in nato poklicne zborovske glasbe v slovenski glasbeni poustvarjalnosti pustil neizbrisen pečat. V vrh evropskih zborovodij ga uvrščajo tudi njegovo znanje, glasbeni spomini, energija in muzikalnost. Tako programsko kot umetniško je zasnoval na stotine koncertov in z njimi slovenskemu občinstvu prinesel največja dela domače in svetovne vokalne ter vokalno-instrumentalne glasbene zakladnice. Programi, ki jih je pripravil lavreat, so polni prvih izvedb v Ljubljani in prvih izvedb nasploh. "Njegova brezkompromisna zavezanost najvišjim umetniškim standardom je pripeljala do izjemnih poustvaritev, ki so navdihovale mnoge druge poustvarjalce. Njegov prispevek na področju zborovske ter vokalno-instrumentalne glasbe je enkraten in neponovljiv," med drugim piše v obrazložitvi nagrade.
Mirko Cuderman je vodil najvidnejše slovenske zbore, nekatere med njimi je tudi ustanovil. Tako je zaslužen za začetke ljubljanskih bogoslovcev, zbora ljubljanske stolnice, Consortium musicum, Komornega zbora RTV Slovenija, Slovenskega komornega zbora in Slovenskega okteta. V zgodovino se je zapisal s svojim izjemnim opusom in bo ostal trajno zapisan kot najpomembnejši poustvarjalec slovenske zborovske glasbe na prehodu iz dvajsetega v enaindvajseto stoletje, so še zapisali o letošnjem nagrajencu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje