Ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar je na predlog pristojne strokovne komisije za vizualne umetnosti za organizatorja predstavitve Republike Slovenije na 56. mednarodni likovni razstavi v Benetkah imenovala Umetnostno galerijo Maribor in projekt Zaklop/Nasilna nuja za utelešeno prisotnost upanja avtorja Jaše Mrevljeta Pollaka.
Slovenija se bo na Beneškem bienalu 2015, ki ga je kurator Okwui Enwezor poimenoval All the World´s Futures (Vse prihodnosti sveta), s številnimi državami sveta, ki nimajo nacionalnih paviljonov v Beneških vrtovih, predstavila v enem od obeh osrednjih prizorišč, tj. v Arsenale (v prostoru, ki meri malo več kot 100 kvadratnih metrov). Razstava bo na ogled med 9. majem in 22. novembrom naslednje leto.
Strokovna komisija za področje vizualnih umetnosti je v postopku obravnavala pet ustreznih vlog, ki so pravočasno prispele na razpis. Ministrici je strokovna komisija za izbor predlagala projekt, ki je zbral največ točk, tj. 95.
Zaklop/Nasilna nuja za utelešeno prisotnost upanja nagovarja z vizijo dinamične vizualne in performativne umetniške prakse, ki poleg stalne postavitve in situ predvideva še dejavnosti v smislu "art in process", pojasnjujejo na ministrstvu.
Živi performans v nenehnem trajanju
V prostorih Arsenala bo postavljen velik arhitekturni objekt, ki bo predstavljal avtorjevo interpretacijo štirih socialnih krogov (hiše, prostora produkcije, sakralnega in javnega prostora) in bo obenem nosilec performativne, vizualno-zvočne instalacije. Za večmesečno sobivanje in ustvarjanje bo ponudil možnost skupini avtorjev in performerjev. Arhitekturna lupina, ki bo obdajala več medsebojno povezanih modularnih celic, bo posrednik med živo umetniško produkcijo in obiskovalci Bienala. Po eni strani bo omogočila umetniško izolacijo, po drugi pa se bo odpirala h gledalcu in mu nudila vpogled v notranjo logiko umetniškega ustvarjanja.
Jaša Mrevlje Pollak je za osrednje teme projekta izbral upor, sodelovanje in upanje. Kot navaja organizator, je projekt nadgradnja avtorjevega večletnega aktivnega preizkušanja področja umetniškega sodelovanja s skupnim ciljem soustvarjanja razmer za nenasilen, poetičen upor. Osnovno performativno telo bodo tvorili štirje akterji – Jaša Mrevlje Pollak, Michele Drascek (tudi kustos projekta), Janez Vidrih in Tine Grgurevič, njim pa se bodo pridružili zunanji performerji (zbor in solisti). Projekt je zasnovan kot živi dogodek v nenehnem trajanju in bo trajal vseh osemindvajset tednov Bienala.
Opažen v ZDA
Avtor projekta se je povezal z ekipo sodelavcev, s performerji, glasbeniki in kuratorji iz mednarodnega prostora. Z nekaterimi med njimi je že sodeloval v različnih umetniških "art in process" dogodkih in si tako pridobil reference v tujini (njegov prvi umetniški projekt Apnea's Rhapsody v newyorški galeriji On Stellar Rays je bil po izboru revije Modern Painters ena najboljših razstav v letu 2011, revija je Jašo istega leta uvrstila med sto najperspektivnejših umetnikov na svetu, odmeven je bil tudi drugi večji ameriški projekt Crystal C v sodelovanju z galerijo Pioneer Works iz New Yorka, 2014). Dobro promocijo projekta Zaklop zagotavlja tudi napovedano sodelovanje uglednih ameriških institucij Artist Pension Trust in MutualArt.com kot osrednjih medijskih partnerjev.
Strokovna komisija meni, da gre za izviren, dinamičen in inovativen projekt, ki vsebuje vse pogoje za odmevno predstavitev na Beneškem bienalu 2015. Projekt je vsebinsko ustrezno utemeljen, so zapisali, ima prepričljiv in natančno razdelan promocijski načrt ter je izrazito usmerjen v animacijo bienalskega občinstva iz mednarodnega prostora. Med prijavljenimi avtorji, ki so si po kakovosti in referencah ter tudi generacijsko približno enaki, Jaša kljub temu izstopa po vključevanju v razstavne projekte tujih organizatorjev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje