Od države letos ne dobijo nobenih sredstev, prav tako še vedno ni znano, kako se bo na dediščini EPK-ja gradilo v prihodnje.
EPK mora ponuditi iztočnice za prihodnost
EPK je najbolj prepoznavna blagovna znamka na področju kulture v Evropi, med drugim se je v ta projekt povezalo več kot 400 ustanov, kar je zagotovo platforma, na kateri velja graditi še naprej, je povedala generalna direktorica zavoda Suzana Žilič Fišer. "Jasno je, da 31. decembra 2012 ne moremo kar zapreti vrat in iti domov," je dodala in poudarila, da so zaključne dejavnosti, kot sta evalvacija programskih vsebin in zaključni račun, sestavni del projekta.
Zato se ji zdi nerazumljivo, da se deležniki umikajo iz financiranja zavoda v letošnjem letu. Po besedah Mogeta ima zavod od pričakovanih 1,2 milijona evrov za zdaj na voljo le 350.000 evrov, kolikor mu je ostalo od lani, in 235.500 evrov od Mestne občine Maribor. Zadnja naj bi po sprejetju občinskega proračuna svoj prispevek zvišala na 345.000 evrov, partnerske občine so obljubile skupno 100.000 evrov.
Ministrstvo: S koncem leta se je poslanstvo EPK-ja izteklo
Država, ki je lani prispevala polovico sredstev za EPK, letos ne bo prispevala niti evra. Kot so pojasnili na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, za to nimajo predvidenih sredstev. "Javni zavod EPK Maribor 2012 je občinski javni zavod. Osnovni namen, zaradi katerega je bil ustanovljen, je bil s koncem leta izčrpan, tako določa tudi ustanovni akt javnega zavoda, v skladu s katerim javni zavod po zaključku tekočih poslov preneha," so navedli.
Predsednik sveta zavoda Moge se s tem ne strinja. "Ni bila Mestna občina Maribor tista, ki je vložila kandidaturo za EPK, ampak država, zato bi morala pokazati več razumevanja za zaključevanje tega projekta," je dejal.
Prav tako je ogorčen, ker niti država niti občine še niso dorekle, kako zagotoviti dolgoročne učinke EPK-ja za vzhodno kohezijsko regijo. Sami so že lani pripravili predlog, da dejavnosti nadaljuje manjša institucija, imenovana Stičišče Kulturreg, a se je za zdaj odzval le Ptuj, ki je predlog podprl.
Na ministrstvu odgovarjajo, da se morajo ustanovitelji sami odločiti, katera oblika se jim zdi najprimernejša glede na vsebino, ki jo bodo podpirali. "Glede na pravnoorganizacijsko obliko in vsebino bo subjekt sicer lahko kandidiral na razpisih ministrstva, na katerih bo izpolnjeval pogoje, ki so v zaostreni finančni situaciji seveda strožji," so dodali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje