V kategoriji srednje velikih šol je strokovna komisija največ točk namenila Osnovni šoli Benedikt, v kategoriji malih oziroma podružničnih šol pa Podružnični šoli Zgornja Ložnica.
Javni sklad RS za kulturne dejavnosti (JSKD) je na sklepni prireditvi v Vačah razglasil imena 38 osnovnih šol, ki so si letos prislužile naziv "kulturna šola", in najboljšo med vsemi, najboljšo kulturno šolo leta 2011.
JSKD je sedmim šolam, ki izstopajo na posameznih področjih kulturnega udejstvovanja, podelil še posebna priznanja. Za izredne dosežke na področju zborovske dejavnosti je posebno priznanje prejela Osnovna šola Nazarje, na področju folklorne dejavnosti Osnovna šola Artače, na področju knjižnične dejavnosti Osnovna šola Bršljin, na področju likovne dejavnosti Osnovna šola Belokranjskega odreda Semič, na področju izobraževanja mentorjev Osnovna šola Loka Črnomelj, na področju uprizoritvenih dejavnosti Osnovna šola Center - Novo mesto, za kolektivni in celovit pristop h kulturnemu dogajanju pa Osnovna šola Bled.
Projekt Kulturna šola ima jasen cilj – v vse bolj storilnostno naravnani družbi in posledično tudi šoli dvigniti kakovost in obseg aktivnega oziroma pasivnega kulturnega udejstvovanja učencev, njihovih staršev, starih staršev in mentorjev v sklopu obšolskih dejavnosti, ki niso del šolskega kurikula. Kulturna šola spodbuja kulturno vzgojo, omogoča ustvarjalnost mladih na raznolikih umetnostnih področjih, podpira kakovostne dosežke, skrbi za izobraževanje mentorjev ter stremi k temu, da bi postale šole žarišča kulturnega dogajanja v svojih lokalnih okoljih. Da bi spodbujal kakovosten način preživljanja prostega časa, pripravi JSKD znotraj projekta Kulturna šola letno več kot 1.000 različnih prireditev za otroke in mladino.
S projektom Kulturna šola in z razglasitvijo najboljših šol želijo predstaviti najkakovostnejše dosežke osnovnih šol na področju kulturnih dejavnosti ter širšo javnost seznaniti s primeri dobre prakse. Želijo, da bi bil projekt spodbuda za tiste šole, ki obšolskim kulturnim dejavnostim ne posvečajo dovolj pozornosti, in priložnost, da bi imeli vsi učenci, ne glede na to, katero šolo obiskujejo, možnost izbirati med čim bolj kakovostnimi, raznolikimi in brezplačnimi kulturnimi dejavnostmi. Že dolgo je namreč znano, da aktivno ukvarjanje z različnimi kulturnimi dejavnostmi pri otrocih spodbuja razvoj kognitivnih sposobnosti. Ali kot je nekoč zapisal Blaise Pascal: "Le kultura naredi, da se nenehno učimo in napredujemo." S to mislijo je prežeta tudi Kulturna šola, projekt, v katerem sobivajo kultura, vzgoja in izobraževanje.
Kulturna šola nosi tudi močan izobraževalni naboj, ne le v smislu dolgoročnega vzgajanja izobražene publike kulturnih prireditev, temveč tudi izobraževanja mentorjev. Na letni ravni je v sistem izobraževanja JSKD, katerega namen sta predvsem ohranjanje in dvig ravni kakovosti obšolskih kulturnih dejavnosti, vključenih več kot 10.000 oseb, ki se udeležijo približno 400 seminarjev, delavnic, tečajev in drugih oblik izobraževanja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje