Prihodnost zasebne zbirke Carmen Cervera, grofice Thyssen-Bornemisza, ki je trenutno na posodo španski državi in na ogled v Madridu, je ta hip negotova. Trume turistov, ki se vsak dan zvrstijo pred približno 200 umetninami, ki pokrivajo celoten razpon od flamskih mojstrov do nemških ekspresionistov, praviloma ne vedo za bitko, ki se prek tožb in tabloidnih intervjujev bije nedaleč od umetelnih pozlačenih okvirjev.
800 milijonov evrov vredna zbirka je namreč jabolko spora med baronico in njenim sinom in dedičem, Borjo Thyssenom, ki skuša uveljaviti svoje delne pravice do lastništva nad slikami. Družinski razkol se je zaostril ravno v trenutku, ko skuša španska vlada poskrbeti za usodo celotne zbirke.
Vsaj barvo sten je lahko izbrala ...
Baronica, nekdanja mis Španije in peta žena švicarskega magnata barona Hansa Heinricha Thyssen-Bornemisze, je zbirko sestavila s sredstvi dediščine, ki ji je pripadla po moževi smrti. Leta 2004 je svojo zakladnico, ki zrcali njen avantgardni okus za umetnost, za sedem let Španiji posodila popolnoma brezplačno. Muzej, ki ga vodi država, je nato v gradnjo prizidka, kamor je to zbirko spravil, vložil približno 30 milijonov dolarjev (baronici so prepustili izbiro barve sten: odločila se je za lososovo).
Pogajalska taktika?
A "dobrodelni" projekt se februarja naslednjega leta izteče. Baronica je sicer že namigovala, da obstaja možnost, da bi zbirko preselila v tujino, ni pa še imenovala nobenega konkretnega ponudnika. "Ničesar ne morem povedati, dokler se ne pogovorim s svojimi odvetniki, a prepričana sem, da bomo prišli do dogovora, ki bo koristen za špansko ljudstvo," je izjavila za medije. "Zbirka bo še na ogled v Madridu," jo povzema britanski The Independent.
Pričakovati je bilo, da bo baronica zbirk prodala državi: baron je to s svojimi umetninami naredil leta 1993, za 350 milijonov dolarjev in predvsem po zaslugi pogajalskih sposobnosti njegove španske žene Carmen. Takrat so dražbene hiše vrednost zbirke približno 800 slik ocenila na 2 milijardi dolarjev (dragocenejšo zasebno zbirko je imela le še britanska kraljica Elizabeta II).
Ne piše se več leto 1993
Toda časi so se spremenili in španska vlada, še vedno v primežu gospodarske krize, nima sredstev za nakupovalni izlet v svet umetnosti. Strošek 800 milijonov se nekako ne sklada z obljubo 50 milijard evrov prihranka, ki ga je v okviru hranilnih ukrepov napovedal vodja socialistične vlade Jose Luis Rodriguez Zapatero.
Pogovori gredo torej v smer posoje: baronica bojda zahteva vsaj deset milijonov evrov na leto, če bi dogovor veljal za 25 let. A tudi to se zdi v času, ko vlada predlaga zmanjšanje števila državnih uslužbencev in zamrznitev plač, preveč. Za nameček naj bi baronica končno odločitev pustila v rokah svojega dediča, 29-letnega baronovega posvojenca in svojega sina Borje (kar pa sama zaradi zdaj že dolgotrajnega spora med njima zanika). "Prav se mi zdi, da bi imeli moji dediči pri vsem skupaj besedo, in sicer po 25 letih izposoje," je sbaronicapovedala za dnevnik El Pais.
Javno pranje umazanega perila
Težave v družinskem paradižu so se začele, ko se je Borja Thyssen poročil s 37-letno Blanco Cuesto. Njegova mati zakona ni odobravala: javno je namigovala, da je snahi le do družinskega denarja in se ni hotela udeležiti poroke. Razmere so se še zaostrile, ko je baronica zahtevala test očetovstva za svojega vnuka, triletnega Sacho, napetost pa je dosegla vrelišče, ko je Thyssen zahteval sodni nalog za vpogled v dediščino svojega očeta, nato pa se je o vsoti, ki mu po njegovem mnenju pripadal, pogovarjal z revijo Hola! "Borim se za svojo družino," je razglašal z novembrske naslovnice bolj ali manj rumenega časopisa, ki je špekuliral, da bo Borja, če si bo pridobil delno lastništvo zbirke, postal eden največjih bogatašev v Španiji.
Niso še rekli zadnje besede
Baronica je nato sina tožila zaradi "razkrivanja skrivnosti", on pa je udaril nazaj z "razkritjem", da je mati skušala načrtno uničiti ugled njegove žene. "Vsak zadržek, ki sem ga doslej imel pred sodnim ukrepom proti gospe Carmen Thyssen-Bornemisza, je sedaj iginil," je zapisal. "Svojim odvetnikom sem naročil, naj hitro ukrepajo v mojo korist s kakršnimi koli sredstvi bo potrebno".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje