Inštalacija Trouble in Paradise v dunajskem živalskem vrtu Schnönbrunn, najstarejšem in enem najlepših živalskih vrtov v Evropi, opozarja na neodgovorno ravnanje človeka z naravo. Christoph Steinbrener in Rainer Dempf sta hotela z "intervencijo" v šest kletk gledalce šokirati in jih obenem spodbuditi k razmisleku o tem, kaj ljudje počnemo s svetom okrog sebe. Schönbrunn se jima je zdel primeren zato, ker živalski vrt podpira okoljevarstvene akcije, pa tudi ker bo sporočilo v živalskem vrtu, ki ga letno obišče 2,6 milijona ljudi, doseglo ogromno obiskovalcev. Inštalacije bodo na ogled do 18. oktobra.
Daljni odmev Duchampove Fontane
Direktorica živalskega vrta Dagmar Schratter pravi, da so na sodelovanje pristali brez pomislekov, saj želijo obiskovalce na nevsiljiv način pozvati k odgovornemu ravnanju z okoljem. Umetnika sta se naslonila na koncept "readymade" umetnosti - torej umetnosti, ki vsakdanje predmete iztrga iz njihovega okolja in jih v drugačnem plasira kot umetnost (najslavneje se je s tem poigraval Marcel Duchamp).
Ugotavljata, da moteče predmete med pravimi živalmi najprej opazijo otroci, nekaterih pa obiskovalci začuda sploh ne opazijo. "Črpalka nafte pri pingvinih je najbolj grozna stvar, ki smo jo postavili, pa vendar jo redkokdo komentira. Očitno jo zaznavajo kot del gradbene dejavnosti," pripoveduje Christoph Steinbrener po prvih odzivih obiskovalcev. No, projekt nedvomno ni ostal neopažen: trije razkačeni redni obiskovalci so menda že preklicali svoje letne vstopnice.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje