Vetrinjski dvor tako postaja triletno domovanje centra grafičnih umetnosti, glasbeno zatočišče, prostor umetniških rezidenc in središče ustvarjalnosti za najmlajše.
V obnovljenem dvorcu sedež zavoda Maribor 2012
Ena najpomembnejših meščanskih hiš v Mariboru z začetki izgradnje v 13. stoletju, znana tudi kot Naskov dvorec, je bila leta 2009 obnovljena kot ena večjih investicij na področju kulture. V njej je imel vse do lanskega poletja sedež zavod Maribor 2012 in v času EPK leta 2012 se je v njem zvrstil velik del dogodkov.
Po koncu leta 2012 so v njem ostale polne le še pisarne, po likvidaciji zavoda Maribor 2012 pa so se tudi te izpraznile. Občasno so v njem izvedli kakšno prireditev, toda dvor ni imela stalnega programa oziroma izdelane vizije za izrabo prostora.
Na razpis novega upravnika 11 prijav
Konec lanskega leta ga je v upravljanje prevzel Narodni dom Maribor in objavil razpis, na katerega se je prijavilo 11 društev in zavodov. Komisija je izbrala štiri, in sicer Društvo Hiša! s programom Center grafičnih umetnosti Maribor, glasbeno društvo Glas Podzemlja s programom Glas Podzemlja, Zavod Pekarna Magdalenske mreže s programom Soba za goste Maribor in Zavod Mars Maribor s programom Art šola Mars.
Grafika, glasba, rezidence in ustvarjalnost najmlajših
Center grafičnih umetnosti Maribor bo po besedah vodje društva Hiša! Katje Beck Kos prvi tovrstni center v Sloveniji. Deloval naj bi kot odprti prostor s tiskarskimi napravami, kjer bodo mladi ustvarjalci lahko izdelovali grafike.
V društvu Glas Podzemlja obljubljajo vzpostavitev "glasbenega zatočišča", kjer naj bi vsakodnevno izvajali različno glasbo, povezano tudi z likovno umetnostjo in socialnimi programi.
Soba za goste Maribor je že vpeljani program umetniških rezidenc, v okviru katerega tujim umetnikom nudijo enomesečno bivanje in ustvarjanje v Mariboru. Art šola Mars pa naj bi postala središče ustvarjalnosti najmlajših.
Brezplačna uporaba za tri leta
"Dobrih idej je več, kot je trenutno na voljo prostorov," je povedal producent Vetrinjskega dvora Marko Brumen. Uporabniki bodo prostore dobili v brezplačno uporabo za dobo do treh let. Tam morajo izvajati programe, ki so ves čas dostopni javnosti. Tako želijo po besedah Brumna doseči, da se bo v Vetrinjskem dvoru "stalno kaj dogajalo".
Preostali prostori za občasno uporabo
Obratovalne stroške objekta bo kril Narodni dom Maribor oziroma občina, ki je v ta namen letos predvidela 50.000 evrov.
Še vedno pa ostajajo prazni razstavišče, večnamenska dvorana in del pisarniških prostorov, ki bodo na razpolago za občasno oziroma projektno uporabo. Razpis zanje naj bi bil objavljen še ta mesec.
Brumen meni, da se je Vetrinjski dvor izkazal za odlično prizorišče različnih dogodkov, ima pa tudi nekaj pomanjkljivosti. Izpostavil je predvsem problem s streho, na kateri ni dovolj snegolovov, zato bi lahko bile pozimi težave z varnostjo. Nekaj težav imajo tudi z opremo in akustiko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje