36-letni Mehičan Alejandro Cossío je s fotoaparatom dokumentiral vojno med mamilarskimi karteli v Tijuani, 43-letna Argentinka Leila Guerriero pa je pisala o spopadanju s preteklostjo v svoji domovini. Za svoje fotografsko oziroma novinarsko delo sta dobila novo nagrado CEMEX-FNPI. Sklad, ki jo podeljuje, je na noge pomagal spraviti kolumbijski Nobelovec Gabriel García Márquez in ima sedež v kolumbijski Cartageni, finančno pa jo podpira podjetje Cemex, največji mehiški proizvajalec cementa s sedežem v Monterreyu.
Cossío si je priznanje zaslužil s serijo fotografij, med katerimi so posnetki žrtev kartelov, ki so jih obesili z mostov ali pustili ob cesti, pištol z vgraviranimi škorpijoni ter vojakov in policistov na prizorišču nasilja, povezanega z mamili (nekaj jih najdete v galeriji pod novico). Cossio je vse te srhljive prizore ujel v objektiv v mehiškem obmejnem kraju Tijuana, kamor ga je pripeljalo delo za revijo Zeta.
Do sprave s preteklostjo s pomočjo forenzike?
Nagrajeni novinarski prispevek Leile Guerriero je reportaža o naprezanju ameriškega forenzika Clyda Snowa in majhne skupine prostovoljcev, da bi identificirali ostanke žrtev argentinskega vojaškega režima. Med letoma 1976 in 1983 je vojaška hunta namreč usmrtila na tisoče Argentincev, njihova trupla pa brez spomenikov zakopala na pokopališčih ali skritih krajih.
Guerrierova je članek Sled v kosteh objavila v mehiški reviji Gatopardo. V njem natančno popiše, kako je po naključnem srečanju z nekim argentinskim študentom medicine med predavanjem v La Plati leta 1984 Snow oblikoval svojo skupino. Prostovoljci, ki sta jih zbrala s pomočnikom Morrisom Tidballom Binzem, so medtem postali svetovno znani forenzični strokovnjaki, ki so vodili postopke identifikacije tudi v BiH-u, na Kosovu in Haitiju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje