Teden japonske kulture v Mestni knjižnici Ljubljana se odpira s fotografsko razstavo Japonska svetovna dediščina. Foto: Mestna knjižnica Ljubljana
Teden japonske kulture v Mestni knjižnici Ljubljana se odpira s fotografsko razstavo Japonska svetovna dediščina. Foto: Mestna knjižnica Ljubljana
Manga
Katarina Kunstelj bo v sredo ob 17.00 v knjižnici Prežihov Voranc predstavila strip manga skozi zgodovino. Foto: Mestna knjižnica Ljubljana
O Japonski skozi tri letne čase bo ob fotografijah, posnetkih in spominkih v sredo ob 18.00 na potopisnem predavanju v Bralnici CK Španski borci spregovoril  Tomaž Hožič.
O Japonski skozi tri letne čase bo ob fotografijah, posnetkih in spominkih v sredo ob 18.00 na potopisnem predavanju v Bralnici CK Španski borci spregovoril Tomaž Hožič. Foto: Tomaž Hožič

Tempelj Kinkaku-ji v Kjotu in kupola Genbaku, spominsko znamenje v Hirošimi, opomnik pomena svetovnega miru, je le nekaj motivov, ki jih je v objektiv ujel fotograf Mijoši Kazujoši. Njegova razstava Japonska svetovna dediščina bo danes ob 19.00 v Knjižnici Prežihov Voranc tudi vpeljala Teden japonske kulture, ki ga bo odprl veleposlanik Japonske v Sloveniji Tošimicu Išigure. Teden bo v Mestni knjižnici Ljubljana potekal do petka.
Poleg Kazujošijeve razstave, ki bo na ogled do 14. novembra, teden prinaša še razstavo japonskih lutk, dokumentarni film in več predavanj in delavnic.

Celoten program Tedna japonske kulture najdete tukaj.

Razstava japonskih lutk ningjo bo do 14. novembra na ogled v Knjižnici Šiška. Po več knjižnicah bodo v sklopu festivala predvajali dokumentarni film, ki ga je režiser Kensaku Kakimoto posnel po tragičnih dogodkih katastrofalnega cunamija leta 2011 in jedrski nesreči v japonski Fukušimi.
V Knjižnici Otona Župančiča bo v torek potekal tečaj japonščine za začetnike, popoldne pa ura japonskih pravljic. V Knjižnici Bežigrad se bo mogoče uriti v veščinah japonske kaligrafije, v Knjižnici Šiška bo mogoče na delavnici spoznavati tradicionalni japonski obred pitja čaja, v petek pa še spretnost origamija.
Japonska in slovenska kultura – kaj jima je skupnega in kaj je drugače?
V sredo bo različna poglavja japonske kulture mogoče spoznavati na predavanjih. Katarina Kunstelj bo v Knjižnici Prežihov Voranc popeljala po zgodovini stripa, Nagisa Moritoki Škof bo predstavil japonsko tradicionalno literaturo. Tomaž Hožič bo v Knjižnici Jožeta Mazovca pripravil potopisno predavanje z naslovom Japonska skozi tri letne čase. V četrtek sledi strokovno predavanje in pogovor med diplomatko na veleposlaništvu Japonske Juko Fujii in japonologinjo Polono Brumen, ki bosta razpravljali o podobnostih in razlikah dveh kultur - slovenske in japonske.
Teden japonske kulture sodi pod okrilje vsakoletnega projekta Svet med nami, s katerim želijo svojim obiskovalcem približati drugačne kulture. Letošnji izbor japonske kulture je posvečen 20. obletnici vzpostavitve diplomatskih odnosov med državama.