Po pojasnilu državnega sekretarja na ministrstvu za kulturo Marka Rusjana v tem niso všteti dodatni viri.
Kot je povedal Rusjan, so bili zaradi posledic poplav in ponovne uvedbe fiskalnega pravila primorani znižati sredstva na nekaterih postavkah. V celoti bo sicer ministrstvu v letu 2024 namenjenih predvidoma 230,5 milijona evrov ali 13,7 milijona evrov manj v primerjavi z že sprejetim proračunom za to leto, v letu 2025 pa 234,8 milijona evrov.
V te številke ni vključenih dodatnih 23 milijonov iz načrta za okrevanje in odpornost za leto 2024 in 16 milijonov za leto 2025, prav tako še niso vključena kohezijska sredstva, ki so jih nazadnje načrtovali v višini 13 milijonov za leto 2024 in 21 milijonov za leto 2025.
Po Rusjanovih besedah so s proračunom želeli zagotoviti zadostna sredstva za javne zavode in plače zaposlenih v njih ter za investicije, kot so poleg prenove ljubljanske Drame še Center Rotovž, izgradnja avditorija pri novogoriškem gledališču in obnova gradu Bistra. Prek programa Natura 2000 nameravajo obnoviti tudi vilo Rafut pri Novi Gorici, grad Grad na Goričkem in galerijo Božidarja Jakca v Kostanjevici na Krki.
Večjih sprememb naj ne bi bilo na področju filma in avdiovizualne dejavnosti v letu 2024, izjemi pa sta, tako Rusjan, minimalno nižanje sredstev pri serijah ter začasna zamrznitev denarnih povračil tujim filmskim produkcijam, ki jih nameravajo znova sprostiti v letu 2025.
V opoziciji začudenje nad pomanjkanjem razburjenja med kulturniki
Opozicijska poslanca Alenko Jeraj in Andreja Hoivika (SDS) je začudilo, da nižanje sredstev kulturnikov tokrat ni razburilo v nasprotju s sprejemanjem proračunov v pretekli vladi. Izrazila sta tudi zaskrbljenost nad nižanjem sredstev za ljubiteljsko področje kot najbolj množično udejstvovanje prebivalcev v kulturi.
Ivo Dimic (NSi) in Antona Šturbeja (SDS) pa je zmotilo tudi nižanje sredstev za ohranjanje kulturne dediščine ter za arhivsko in knjižnično dejavnost za predvidene tri milijone evrov. Po Rusjanovih besedah računajo, da bodo stvari reševali s sredstvi iz kohezijske perspektive.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje