Kot pravijo, gre za socialno ogroženo družbeno skupino in "nesprejemljive stranske žrtve pokojninske in davčne reforme", zato so na podlagi opravljene analize ministrstvu predlagali nekaj začasnih kratkoročnih ukrepov. Med drugim kot začasne kratkoročne ukrepe predlagajo, da se posameznikom s statusom samozaposlenega v kulturi pri izračunu dohodnine upoštevajo splošna olajšava, olajšava za vzdrževane družinske člane in olajšava za prostovoljno pokojninsko zavarovanje.
Prav tako se zavzemajo, da se posameznikom s statusom samozaposlenega v kulturi kot najranljivejšim subjektom na trgu vrne posebna 15-odstotna olajšava, ki pripada posameznikom, ki v finančnem letu zaslužijo do 25.000 evrov ne glede na to, ali jim ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport priznava pravico do plačila prispevka ali ne. "Z upoštevanjem 15-odstotne osebne olajšave za samozaposlene v kulturi bi to tudi v sistemu normiranih stroškov pripeljalo do približno enake davčne obremenitve, kot so jo imeli tisti z najnižjimi dohodki pred uvedenimi spremembami, ki so njihovo davčno breme bistveno povečale," pojasnjujejo podpisani.
Za ohranitev minimalne pokojninske osnove
Predlagajo še, da naj bi se posameznikom s statusom samozaposlenega davek od prihodkov iz dejavnosti samozaposlenih v kulturi obračunaval na podlagi plačane realizacije, in ne na podlagi fakturirane realizacije. Skladno s tem naj bi se tudi akontacija dohodnine plačevala na osnovi realiziranih plačil, ne pa na osnovi zaslužka preteklega leta. Prav tako predlagajo, da se za posameznike s statusom samozaposlenega v kulturi ohrani minimalna pokojninska osnova oziroma se prehodno obdobje za prehod z minimalne na najnižjo pokojninsko osnovo podaljša in izenači s prehodnim obdobjem za podjetja.
V prihodnjih dneh se bodo predstavniki Projektne skupine za samozaposlene na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport ter predstavniki ministrstva, pristojnega za kulturo, tudi sešli s predstavniki ministrstva za finance, da jim podrobneje predstavijo "škodljive učinke sprejetih sprememb in svoje predloge ukrepov".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje