Na festivalu so torej še zmeraj omejeni na 500 obiskovalcev. "A glede na to, da Katoliška cerkev tako lepo utira pot s svojimi prireditvami, tudi na Brezjah ..." je Brlek pozval k povečanju števila obiskovalcev prireditev na prostem.
Po njegovih besedah lahko glede na velikost Kongresnega trga, kjer poteka večina dogodkov letošnjega festivala, zagotovijo vse varnostne ukrepe. S tem bi zmanjšali nevarnost okužb, ki bi se lahko pojavile, ko so "ljudje tako skupaj" za ograjo kot v primeru ponedeljkovega koncerta Ane Netrebko in Jusifa Ejvazova.
Predlog je bil podan že prejšnji četrtek
Po Brlekovih informacijah je strokovna komisija pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) vladi že prejšnji četrtek predlagala, da se število obiskovalcev na Kongresnem trgu poveča na 1000. Zakaj se to še ni zgodilo, ni seznanjen. "Dela pa se velika nevarnost širjenja covida in hkrati velika ekonomska škoda ne samo (javnemu zavodu, op. n.) Festivalu Ljubljana, ampak tudi vsem drugim kulturnim institucijam ter tudi zasebnim zavodom in prirediteljem koncertov," je še dodal.
Brlek si želi posluha odgovornih, da jim omogočijo vsaj osnovne pogoje za delovanje, tako kot v primeru turizma pa ne vidi razlogov, zakaj ne bi bonov uvedli tudi za kulturo. "Ne le, da se ukrepi zdijo nedomišljeni, tudi ni jasno, kako bo kultura v tem covidu preživela," je dodal direktor in umetniški vodja enega redkih poletnih festivalov ne le v Sloveniji, ampak tudi širše.
Razprodane prireditve lahko vodijo v gnečo za ograjo
Prihajajoča četrtkova operna predstava Nabucco je razprodana in Brlek tudi tokrat pričakuje gnečo za ograjo, upa pa, da bodo vsaj zadnje festivalske dogodke lahko izvedli "pod normalnimi pogoji". Temu mnenju sta se pridružila tudi v. d. umetniškega vodje ljubljanske Opere Branko Robinšak in dirigent predstave Gianluca Marciano iz Italije, ki je svojo glasbeno pot pred leti začel prav v ljubljanski Operi.
Starozavezna biblijska zgodba o osvoboditvi Hebrejcev izpod babilonskega suženjstva, iz katere je najbolj znani del zbor sužnjev Splavaj, misel, je po Robinšakovih besedah v postavitvi Detlefa Sölterja primerna za prenos na Kongresni trg. V naslovni vlogi bo pel Marko Kobal, Izmael bo Robinšak, v vlogah Zaharije in Abigaile pa bosta kot gosta nastopila basist Riccardo Zanellato iz Italije in Dragana Radaković iz Srbije. Za Zanellata bo to tretje gostovanje v Ljubljani, in kot je povedal, se veseli, da bo lahko nastopil v tej čustveni operi: "Čustva so to, kar človek potrebuje v teh težkih časih, ko se nam zdi, da nam manjka zraka in dela."
Kaj še prinaša letošnje festivalsko dogajanje?
Na festivalu ne bo sprva za prihodnji teden napovedanega muzikala Lolita iz Sankt Peterburga zaradi nevzpostavljene zračne linije. Brlek upa, da jim bo gostovanje v Cankarjevem domu uspelo izpeljati do konca leta, preostali program pa "poteka po načrtih".
Do izteka letošnje izvedbe festivala z milansko Scalo so na sporedu še tenorist Jonas Kaufmann s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija, Evripidova Alkestida v režiji Livije Pandur, Vlado Kreslin z gosti in Slovenski nacionalni mladinski orkester. V septembru bosta med drugim sledili še gledališka koprodukcija Vsi ptice v režiji Ivice Buljana in opereta Grofica Marica zagrebškega gledališča Komedija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje