Za marsikaterega turista so ravno vonj po starem, poškodovane poslikave in drugi znaki staranja tisto, zaradi česar so zgodovinski spomeniki tako zanimivi, a Zahiju Hawassu, direktorju egiptovske arheološke direkcije, je prekipelo. Napovedal je, da bodo do konca leta za javnost zaprli grobnico mladega egiptovskega kralja, pa tudi dveh drugih, turisti pa bodo lahko egipčansko zgodovino spoznavali v njeni rekonstrukciji, poroča Guardian.
To seveda ne bo prva replika grobnice enega zadnjih kraljev egipčanske 18. dinastije. To so postavili že v ameriškem mestu, v katero jim je uspelo v pomanjšani podobi stlačili skoraj vse svetovne znamenitosti - v Las Vegasu. Tutankamonovo grobnico so z rekonstrukcijo pričarali v tamkajšnjem hotelu Luksor. Danes je replika grobnice, po kateri so razvrščeni tudi predmeti, s katerimi so zakopali faraona, v tamkajšnjem Naravoslovnem muzeju. Pravzaprav so v zadnjih letih rekonstruirali tri grobnice, ki jih je našel Carter, in pri tem zvesto sledili originalu tako v velikosti kot okrasu. Rekonstrukcije potujejo na razstave na različne konce sveta, do 27. februarja je na primer ena na ogled v Manchestru.
Skoraj 90 let od Carterjevega odkritja
Howard Carter je Tutankamonovo grobnico izpraznil leta 1922 in za seboj pustil štiri sobane, ena od teh je okrašena tudi s stensko poslikavo. Carterjev kemik je že dan po odkritju opazil bakterije, ki so jih s seboj prinesli svež zrak in prišleki, in če temu dodamo še vlago, prah in glive, ki se dan za dnem prenašajo ob tako številčnem obisku turistov, dobimo škodo, ki jo vse to povzroča več kot 3.000 let stari umetnosti.
Najprej ohranitev dediščine, nato turizem
Pravzaprav je zgodba podobna pri številnih najdiščih starega veka po svetu. Jamo s slikarijami Lascaux v severozahodni Franciji so zaprli leta 1963 in 20 let kasneje v bližini odprli njeno repliko. Tudi Stonehenge so leta 1977 zaprli za obiskovalce. Kulturno-zgodovinski turizem je sicer lahko pomembna ekonomska panoga, a varovanje dediščine je na prvem mestu, opozarjajo strokovnjaki.
Kopija kot izvirnik
Prav tako mirijo ljubitelje kulturnih ostankov, ki nam pripovedujejo o starih časih, da jim ni treba skrbeti za kakovost izdelave replike Tutankamonove grobnice, saj tehnologija omogoča, da je danes 'faksimile' nemogoče ločiti od originala. Rekonstrukcija bo torej nared približno v istem času, kot nameravajo v Gizi odpreti veliki egipčanski muzej, napovedan za leto 2012.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje