Rešitev za zaprto skladišče bodo za zdaj iskali v selitvi arhivskega gradiva v druge prostore. Foto: BoBo
Rešitev za zaprto skladišče bodo za zdaj iskali v selitvi arhivskega gradiva v druge prostore. Foto: BoBo
Najbolj pereča problematika je po oceni ministrstva trenutno v depojih Pokrajinskega arhiva Maribor in njegovi enoti v Lendavi, na sedežu Zgodovinskega arhiva Ljubljana in v njegovi enoti v Novem mestu ter v Arhivu Republike Slovenije. Foto: BoBo
Pokrajinski arhiv Maribor
Tradicija zbiranja, ohranjanja in varovanja arhivskega gradiva na območju Pokrajinskega arhiva Maribor je mnogo starejša kot sama institucija. Na ožjem mariborskem območju lahko skrbi za pisano besedo sledimo v daljno leto 1164. Listina iz tega časa izpričuje najstarejšo omembo mariborskega gradu, hkrati pa je to najstarejši ohranjeni pisni dokument, ki je nastal na tem območju. Foto: http://www.pokarh-mb.si/

Skladišče za hrambo dokumentarnega in arhivskega gradiva so bili prisiljeni zapreti, ker jim je Inšpektorat RS za kulturo in medije prepovedal njegovo uporabo. Zaradi neustreznih prostorskih pogojev se je namreč v prostoru razširila zdravju nevarna plesen.

"Gre za naše skladišče na Jadranski ulici, ki ga imamo v najemu. Tam je vsega skupaj 7.000 tekočih metrov arhivskega gradiva," pojasnjuje direktor arhiva Ivan Fras.

Dostop do gradiva je zdaj močno omejen. "Sproti preverjamo stanje gradiva, ko iščemo posamezne vloge, ki se jih je nabralo kar nekaj. Zaposleni izvajajo vse potrebne ukrepe, da se okuženo gradivo izločuje in preverja stanje," je še pojasnil.

Delovanje ni popolnoma ohromljeno
Dostop do preostalega gradiva - Pokrajinski arhiv Maribor ima skupno 17.000 tekočih metrov gradiva - je neomejen, prav tako nemoteno delujeta čitalnica arhiva in pisarna za oddajo vlog v upravne namene.

Rešitev za zaprto skladišče vidi Fras v preselitvi arhivskega gradiva v druge prostore ali v iskanju zemljišča za izgradnjo namenske arhivske stavbe.

Nova zgradba - a ne še v kratkem
Ministrstvo za kulturo kot dolgoročni ukrep vidi novogradnjo. "Ob upoštevanju dejstva, da je novogradnja kratkoročno neizvedljiva, smo direktorja arhiva že pozvali, da nam predstavi opcije rešitve problematike, vključno s finančno konstrukcijo, glede nastale problematike pa smo se tudi že sestali z direktorjem in za pomoč tako glede kratkoročne kot dolgoročne rešitve obrnili tudi na Mestno občino Maribor," so pojasnili na ministrstvu.

"Za opravljanje temeljne dejavnosti arhivi potrebujejo ustrezne poslovne prostore in depoje za hrambo gradiva. Brez tega, še zlasti brez depojev, arhivi naloge opravljajo le v omejenem obsegu, vedno bolj je ogroženo tudi varstvo arhivskega gradiva," so še poudarili na ministrstvu.

Priednostna naloga za naslednje obdobje
Ministrstvo rešuje problematiko skladno s finančnimi možnostmi. V preteklih letih so zagotovili primerne prostore za Pokrajinski arhiv Koper, Zgodovinski arhiv Celje in Zgodovinski arhiv Ptuj. "Ministrstvo je rešitev prostorske problematike preostalih arhivov uvrstilo med prioritete nacionalnega kulturnega programa 2014-2017. Najbolj pereča problematika pa je v depojih Pokrajinskega arhiva Maribor in njegovi enoti v Lendavi, na sedežu Zgodovinskega arhiva Ljubljana v Ljubljani in njegovi enoti v Novem mestu ter v Arhivu Republike Slovenije."