Napoleon je province ustanovil iz strateških in gospodarskih razlogov. Avstrijo so odrezale od morja in vzpostavile kopensko povezavo z Osmanskim cesarstvom. Francija bi s tem vojaško in gospodarsko nadzirala obe obali Jadranskega morja. Poleg tega so Ilirske province delovale kot obramba Italije, ki je imela velik strateški pomen, saj je varovala francosko jugovzhodno mejo in hkrati zagotavljala obvladovanje alpskih prelazov v Nemčijo.
Reformni ukrepi Francozov:
- na čelu generalni guverner (Francoz)
- upravno-teritorialne enote so bile pokrajine (province)
- ustanovljeni okraji (distrikti) in občine (komune), na čelu katerih so bili župani
- enakost pred zakonom
- odpravljeni privilegiji in funkcije plemstva v upravi in sodstvu
- odpravljeni cehi
- uvedba gospodarske svobode
- odpravljeni stara avstrijska uprava in deželni stanovi
- plemstvo izgubi vse upravne funkcije
- višjo upravo so prevzeli od države imenovani in plačani uradniki
- ustanavljali štirirazredne osnovne šole in gimnazije
- za kratek čas ustanovljena univerza (s petimi fakultetami
- filozofsko, medicinsko, pravno, tehniško in teološko)
- reforma sodstva
- posebno sodišče v vsaki provinci (tribuna) za vse kazenske in civilne zadeve
- odprava cerkvenih bratovščin, prepovedali procesije
- uvedba revolucionarnega koledarja
- uvedba civilne poroke
Vir: Wikipedia, 2009
Do maja 2010 se bodo zvrstili razstave, simpoziji in spremljevalni programi v Ljubljani in Parizu. Mestni muzej iz Ljubljane in Narodni muzej Slovenije bosta usklajeno pripravila pedagoški in andragoški program razstave, koordinaciji pa se bo pridružil tudi Arhitekturni muzej.
Mestni muzej je pripravil razstavo z naslovom Ilirija, vstan!, na kateri bo posebej upoštevana njegova vpetost v Trg francoske revolucije. Razstavo bodo spremljale prireditve, ki ne bodo zgolj poudarjale zgodovine Ilirskih provinc, temveč bodo razpirale prostor sodobni umetnosti. Pri razstavi sodelujejo veleposlaništvo Republike Francije, francoski inštitut Charles Nodier in druge francoske institucije.
Skupno muzejsko-arhivsko razstavo Pod Napoleonovim orlom. 200-letnica Ilirskih provinc bo pripravil Narodni muzej Slovenije v sodelovanju z nosilcem razstave na francoski strani, Nacionalnim vojaškim muzejem v Parizu (Musee National de l'Armee), ki je prevzel koordinacijo sodelujočih francoskih muzejev, galerij in arhivov. Razstava se bo osredotočila na razvoj slovenskega narodnega "preporoda" v obdobju 1786-1814 in predstavitev materialne kulture meščanstva v začetku 19. stoletja na Slovenskem.
Francoski inštitut Charles Nodier bo v Ljubljani organiziral francosko-slovenski kolokvij Evropa in nacionalne identitete; od Napoleona do Evropske unije, na katerem bo razpravljalo 36 predavateljev, od teh 13 iz Francije, Velike Britanije, Avstrije, Rusije, Italije, Nemčije in s Hrvaške. Njihova nova znanstvena spoznanja bodo objavljena v posebnem zborniku.
Slovenska akademija znanosti in umetnosti ter ZRC SAZU-ja bosta v partnerstvu s pariško univerzo Sorbonne - Inštitutom Napoleon ter z Napoleonovo fundacijo ob 200-letnici Ilirskih provinc pripravila mednarodni znanstveni simpozij na temo Dimenzije Ilirskih provinc 1809-2009. Začel se bo v Ljubljani oktobra letos, nadaljeval pa v Parizu leta 2010, in sicer v času, ko bo v Nacionalnem vojaškem muzeju Francije odprta tudi razstava Narodnega muzeja iz Ljubljane.
V okviru praznovanja 200-letnice Ilirskih provinc bodo številne spremne prireditve s področja vizualnih umetnosti, glasbe, gledališča, filma in književnosti, med njimi bodo svetlobna instalacija na Trgu francoske revolucije, koncert klasične glasbe na temo Ilirije, predstava za otroke Napoleon v Iliriji, projekcija filma Napoleon Abela Gancea in literarni večeri na francoskem inštitutu. Praznovanju se bodo pridružile slovesnosti konec maja v Bovcu in septembra v Vojaškem muzeju v Pivki.
A. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje