V tretjem delu nadaljevanke Čudozgode bo v ospredju nenavaden zaplet: od doma bo namreč pobegnila omara za čevlje.
Radijska igra: Dvojčka, De Revolutionibus in Ivanino šepetanje
Nov teden radijske igre bo začela radijska igra Dvojčka slovenskega pisatelja Žarka Petana, ki bo na sporedu v ponedeljek ob 22.05 na programu Ars. Brata dvojčka (Slavko Cerjak in Ivo Ban) po koncu druge svetovne vojne ubereta različne življenjske poti: prvi brat pobegne na tuje, drugi pa ostane doma – iz njunih stikov se razkrije pisana paleta navidezno drobnih, a vendar globoko usodnih dogodkov, ki so učinkovita podoba konflikta med človekovo notranjo svobodo in politično represijo. Avtor pa se je z besedilom spet proslavil kot domiseln ustvarjalec s posluhom za radiofonijo. Radijsko igro Dvojčka je leta 1984 režiral Igor Likar.
Feri Lainšček je v svoje besedilo De Revolutionibus vpisal absurden konflikt med dogmami različnih vrst kot boj za dokončno zmago ene same. Avtor prikazuje svet z univerzalno vrhovno oblastjo, ki ščiti obstoječi red, vsi drugače misleči pa se znajdejo v izolaciji, za katero poskrbi primerna družbena institucija – psihiatrična bolnišnica. V takšnem položaju se znajde tudi protagonist, uporni intelektualec (Slavko Cerjak), ki se proti temu bori. Profesorjev upor pa je nenavaden tudi zaradi tega, ker ponovno odkriva in javno propagira spoznanja tistih znanstvenikov, ki so bili v evropski zgodovini preganjani, obsojeni ter uničeni kot heretiki. Radijska igra iz leta 1988 v režiji Rosande Sajko pa posredno odpira tudi dilemo ločnice med upornikom in njegovo žrtvijo oziroma med konformizmom in norostjo. Igra De Revolutionibus bo na sporedu v četrtek ob 22.05 na programu Ars.
Na Prvem programu pa bo v torkovem terminu radijske igre ob 21.05 na sporedu radijska igra Ivanino šepetanje – ravno tako v režiji Rosande Sajko. V delu Vide Zei se protagonistka (Jožica Avbelj) skrivoma predaja potovanju po naši bližnji preteklosti: v svoji fantaziji jo obnavlja skupaj s svojo sestro, ki si jo prikliče v misli kot duhovno dvojčico. Avtorica je v igro vključila različne jezikovne diskurze slovenske mitologije, zgodovine in politike, vse te različne prvine pa učinkujejo kot elementi igre, travestije in nove interpretativne kombinacije, s katerimi sta poudarjeni dvojnost in paradoksalnost človekove eksistence in sveta.
Kratka radijska igra: Mojster za vse in Bil je, kar je bil
V terminu kratke radijske igre na programu Ars v sredo ob 13.05 bo na sporedu humorna kratka radijska igra Mojster za vse, ki jo je napisala tržaška pisateljica Zora Tavčar. Kritična spremljevalka tržaškega kulturnega življenja je po končanem doktoratu v Milanu vse do upokojitve poučevala na slovenskih srednjih šolah, na spletni strani programa Ars pa še vedno lahko prisluhnete njenim mislim o slovenščini v zamejstvu, ki so jih leta 2022 posneli v oddaji Esej na radiu. Kratka radijska igra Mojster za vse je bila v režiji Ane Krauthaker posneta leta 2003, v njej pa sta nastopila Boris Kos in Kristijan Muck.
Draga Potočnjak se v svojih tekstih za gledališče in radio ukvarja pretežno s problemi sodobne družine in kaže občutljivost za tovrstne deviacije v sodobni družbi. Tudi njena kratka radijska igra Bil je, kar je bil govori o perečih temah naše družbe, in sicer o posledicah nasilja v družini, ki ga je povzročila zloraba alkohola. Igro o družini in dogajanju, ki neizbežno vodi v tragedijo, so leta 2010 v režiji Irene Glonar interpretirali Nika Rozman, Anja Drnovšek, Vesna Jevnikar in Igor Samobor.
Radijska igra za otroke: tretji del Čudozgod
V tretjem delu Čudozgod v režiji Tuga Štiglica bo v ospredju nenavaden zaplet omare za čevlje, ki pobegne od doma. Tako bratca Aleš (Martin Petrovčič) in Miloš (Marko Beranek) skupaj z vilo Matujo (Polona Juh), Mesečevim konjem (Tone Gogala) in drugimi pravljičnimi junaki pletejo nove dogodivščine, ki jih je v mladinski prozi izpisala Alenka Goljevšček, za radio pa sta jih priredila režiser in Vitan Mal. Tretji del Čudozgod bo na sporedu v nedeljo ob 8.05 na Prvem programu, prvi in drugi del nadaljevanke pa sta še vedno na voljo na spletni strani Prvega in na spletni platformi RTV 365.
Poslušalke in poslušalci lahko predvajanim radijskim igram prisluhnejo tudi na spletnih straneh Prvega in Arsa ter na spletni platformi RTV 365. Radijske igre so na spletu na voljo še en mesec po predvajanju v etru.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje