Blizu morskega grebena Lajas, kjer je Morgan med napadom na Panamo izgubil pet ladij, tudi admiralsko ladjo Satisfaction, so arheologi po poročanju Discovery News odkrili del desnega boka lesenega ladijskega trupa in več zaprtih tovornih zabojev in skrinj, obloženih s koralami.
Sponzorstvo arheoloških podvigov
Tovora še niso odprli, a podjetje Captain Morgan USA, ki prodaja rum, poimenovan po slavnem piratu, poleg tega (ali prav zaradi tega) pa je sponzoriralo tudi arheološko raziskovanje, verjetno upa, da bodo v zabojih našli žganje. "Zagotovo je situacija ironična," je povedal arheolog in potapljač Fritz Hanselmann o sponzorstvu. Njegova ekipa je namreč v bližini zdajšnjega najdišča naletela na železne topove, a ji je zmanjkalo denarja za nadaljevanje raziskav. Finančna sredstva so nato prispevali proizvajalci ruma s kapitanovim imenom, kar je ekipi arheologov omogočilo, da so opravili pregled z magnetometrom - napravo, ki z beleženjem odklonov od magnetnega polja Zemlje pomaga pri iskanju kovin.
"Ko se je pokazala priložnost, da omogočimo to raziskovalno misijo, se je zdelo sodelovanje nekaj najbolj naravnega. Predmeti, ki jih bomo odkrili, bodo Henryja Morgana in njegove pustolovščine oživile tako kot še nikoli do zdaj," so sporočili iz Captain Morgan USA, ki nedvomno računajo tudi na pozitivne promocijske učinke sponzorstva znanosti.
Pravi zaklad sta ladja in zgodba
V drugi polovici 17. stoletja je kapitan Henry Morgan plul po Karibskem morju z dovoljenjem angleške krone za napadanje sovražnih, predvsem španskih, trgovskih ladij in mest. Leta 1671 je Morgan želel zavzeti mesto Panamo in s tem zrahljati prevlado Špancev v novem svetu, zato je napadel trdnjavo Castillo de San Lorenzo, ki je bdela nad ustjem reke Chagres, edino vodno povezavo med Karibskim morjem in španskim mestom. Čeprav je Morgan s svojimi možmi na koncu zmagal, je v razburkanih vodah in na čereh pod trdnjavo izgubil pet ladij.
V ekipi podvodnih raziskovalcev, ki je Morganovo ladjo odkrila, so sodelovali arheologi in potapljači z Univerze v Texasu ter prostovoljci, ki pravijo, da bo pravi zaklad zgodba kapitana Morgana, tudi če v zabojih ne bodo našli gusarskih dragocenosti. "Za nas sta ladja in zgodba pravi zaklad. In težko je najti boljšo zgodbo, kot sta napad kapitana Henryja Morgana na Panamo in izguba petih ladij," pravi arheolog Hanselman. Predmeti, ki jih je ekipa iz vode rešila leta 2010, med njimi je šest topov, kakor tudi vse bodoče najdbe, bodo ostali v lasti panamske vlade, ohranila in razstavila pa jih bo organizacija Patronato Panama Viejo, ki skrbi za panamsko kulturno in zgodovinsko dediščino.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje