Londonska dražbena hiša Christie's je na nedavni dražbi na prodaj postavila tri skice španskega slikarja Francisca de Goye. Skice so bile nazadnje prodane na dražbi v Parizu leta 1877, nato pa so se sledi za njimi izgubile. Kot se je razkrilo, je njihova pot vodila v Švico; dražbeno hišo je namreč pred kratkim poklical zasebni zbiratelj iz Švice in ponudil skice, za katere se je domnevalo, da so Goyeve. Na dražbi so dosegle še enkrat višjo ceno od pričakovane.
Najvišjo ceno, ki je tudi sicer najvišja cena katere koli Goyeve skice - skoraj tri milijone evrov -, je dosegla risba Bajar rinendo, na kateri so upodobljene štiri ženske, ki se prerekajo med tem, ko padajo. Drugi dve sliki pa prikazujeta stražnika, ujetega v mrtvem konju, in osuplega moža, ki moli pred križem. Obe sta bili prodani za malo manj kot milijon evrov.
Izgubljeno Presenečenje
Na isti dražbi so prodali tudi sliko francoskega slikarja Jeana-Antoina Watteauja La Surprise (Presenečanje), ki se v javnosti ni pojavila že skoraj 200 let. Prodali so jo za več kot 15 milijonov evrov; kot so povedali dražitelji, je slika dosegla trikrat višjo ceno od pričakovane. Vse do zdaj so umetnostni zgodovinarji poznali to Watteaujevo sliko, ki je nastala okoli leta 1918, le po kopiji, ki je visela v Kraljevi zbirki v Buckinghamski palači.
Pred kratkim je na dražbene odre prišla že dolgo pogrešana slika angleškega romantičnega slikarja J. M. W. Turnerja Pope's Villa At Twickenham, ki se od leta 1827 ni pojavljala na trgu z umetninami. Pri hiši Sotheby's pričakujejo, da bo cena te slike poskočila do 10 milijonov evrov (najnižja pričakovana cena pa je nekaj več kot 7 milijonov evrov).
Najdražja slika do zdaj
Do zdaj najvišjo ceno na trgu z umetninami je prejšnji mesec dosegla Monetova slika Le Bassin aux Nympheas (Mlaka z lokvanji), ki so jo prodali kar za 52 milijonov evrov. Kupčija, za katero se je pričakovalo, da bo 'nanesla' pol manj denarja, je znatno pripomogla k temu, da je junijsko dražbo mogoče označiti za rekordno dražbo vseh časov na stari celini. Na isti dražbi pa je visoko poskočila tudi ena izmed slik Degasevih baletk, ki je namesto pričakovanih 6 dosegla ceno 17 milijonov evrov.
Vrtoglava moderna umetnost
Vrtoglavo visokih cen pa ne dosega le klasična umetnost, temveč tudi sodobna. Christie'sov glavni rival dražbena hiša Sotheby's je konec junija pripravila dražbo, ki je v skupnem znesku dosegla nekaj več kot 750 milijonov evrov. Glavni aduti dražbe platna Francisa Bacona, tistega Bacona, čigar Triptih iz leta 1976 je nedavno za neverjetnih 55 milijonov evrov kupil naftni in zdaj tudi nogometni 'mogul' Roman Abramovič, se sicer niso najbolje obnesli.
Od ponujenih del Figure Turning (Vrtenje figure) in Study for Head of George Dyer so za 20 milijonov evrov prodali le drugo, medtem ko Vrtenje figure ni šla v promet - čeprav se dela v Londonu živečega Bacona štejejo med zelo zaželena.
Na dražbah visoke cene pa dosegajo tudi dela Luciena Freuda, ki se ga trenutno drži sloves najdražjega še živečega umetnika. To mu je uspelo, ko se je v New Yorku njegovo platno Benefits Supervisor Sleeping prodalo za 22,6 milijona evrov. Tudi za tem poslom je menda stal Abramovič.
L. Š.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje