Eno najbolj priljubljenih rimskih turističnih točk, ki jo dnevno obišče okoli tisoč obiskovalcev, so zaprli, ker bi se lahko stene, poslikane s freskami, zaradi pronicanja vode porušile. Znamenitost naj bi bila zaprta najmanj dve leti, za obnovo leta 64 zgrajenega spomenika pa naj bi porabili vsaj pet milijonov evrov. Zaprtje je bilo še posebej šokantno zaradi za 10 odstotkov zmanjšanega proračuna, ki naj bi ga ministrstvo za kulturo dobilo prihodnje leto.
Velik muzej na prostemMinister Rocco Buttiglione se prav zdaj bori, da proračuna za kulturo naslednje leto ne bi zmanjšali. "Rim je velik muzej na prostem, ki ga trenutno upravljamo s premalo osebja in s proračunskimi omejitvami. To ni tehnični problem, je politični. Italija se mora odločiti, ali želi ohraniti svojo velikansko kulturno dediščino," je na vest politikov potrkal vrhovni italijanski kulturnik.
Zlata v več pomenih
Domus Aureo, zlato hišo, je Neron zgradil kot spomenik sebi, za gradnjo pa je velikopotezno razsipaval s sredstvi, ki jih je primanjkovalo po velikem požaru v tem starodavnem mestu. Palača je svoje ime dobila zaradi zlatih oblog na nekaterih njenih stenah, ogromnega Neronovega kipa, ki kraljuje nad kompleksom v bližini Koloseja, in igre svetlobe, ki sveti skozi nenavadno okno in ustvarja nenavaden zlat blesk.
Po 20 letih obnove in izkopavanja je bilo za javnost od leta 1999 odprtih 32 od 150 soban. Buttiglione predvideva, da bo za najnujnejša obnovitvena dela zadostovalo 5 milijonov evrov, arheologi pa so ocenili, da bodo za popolno restavracijo palače in njene okolice potrebovali 130 milijonov evrov, ki naj bi jih dobili v naslednjih desetih letih.
Minister ne popušča
Ministrstvu za kulturo grozi, da bo v proračunu prihodnje leto 48 milijonov evrov manj kot letos. "Znižanje je nesprejemljivo. Vlado in parlament pozivam, da nam zagotovi vsaj osnovna sredstva, ne da bi izboljšali našo ponudbo, ampak da bi dostojno ohranjali to, kar že imamo," je bil nepopustljiv minister.
Ogroženih je več najdišč - in turistov
Rimske arheološke spomenike so začeli še natančneje pregledovati, potem ko se je prejšnji mesec zrušilo nekaj metrov zidu na starodavnem mestnem trgu v bližini Koloseja in Titovega slavoloka. Zid naj bi bil po mnenju strokovnjakov dovolj trden, a se je nato zrušil čez noč. Če bi se to zgodilo podnevi, bi lahko bile posledice tragične, saj je tam ponavadi veliko turistov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje