Cilj izobraževanja je poleg višje stopnje socialne vključenosti ranljivih skupin oblikovati trajen in učinkovit model izobraževanja prostovoljcev za vključevanje različnih ranljivih skupin v kulturno dogajanje znotraj posameznih lokalnih skupnosti.
Kulturni vodniki so tako projekt, ki temelji na skupnem interesu vseh partnerjev - to sta dvig kakovosti življenja in večja zaposljivost v posameznih lokalnih skupnostih s pomočjo kulture.
Vloga lokalnih skupnosti
Projekt se je začel septembra 2013 in bo potekal do konca leta 2015 v več evropskih državah. Namen usposabljanja kulturnih vodnikov, prostovoljcev, katerih vloga v posameznih lokalnih skupnostih - v pilotnem projektu sodelujejo Tolmin, Idrija, Nova Gorica, Grosuplje, Velenje in Ljubljana - je spodbuditi določene ranljive skupine, da bi se začele udeleževati kulturnih dogodkov ali pa bi se dejavno vključile v določene kulturne dejavnosti.
Vodniki opravljajo vlogo mentorjev in motivatorjev različnih ranljivih skupin, kot so priseljenci, starejši, hendikepirani, socialno ogroženi, varovanci domov za ostarele in drugi, ki se doslej niso udeleževali kulturnih dogodkov oziroma se niso ukvarjali z nobeno izmed kulturnih dejavnosti.
S pomočjo območnih izpostav JSKD-ja in drugih kulturnih organizatorjev (ZKD Grosuplje, Zavod En-Knap ...) so se prostovoljci povezali z različnimi ranljivimi skupinami v posameznih okoljih in jih motivirali za aktivno ali pasivno sodelovanje na različnih kulturnih dogodkih, prireditvah, festivalih, razstavah, delavnicah in seminarjih.
Priročnik v jezikih udeleženih držav
Na seminarju v Novi Gorici bo predstavljen tudi priročnik Kulturni vodiči, ki bo naknadno preveden v vse nacionalne jezike sodelujočih držav in bo omogočil širjenje programa zunaj okvirov samega projekta. Zasnovan je namreč kot praktični vodnik, ki bo kulturnim organizatorjem in prostovoljcem olajšal pripravo podobnih programov v njihovih lokalnih okoljih. V okvirju seminarja bodo udeleženci predstavili svoje projekte in izkušnje ter imeli priložnost spoznavati dobre prakse iz drugih evropskih držav, vključena pa je še izobraževalna ekskurzija v Ljubljano.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje