Na pobudo župana mesta Ljubljane Zorana Jankovića so se predstavniki vseh treh institucij zbrali v prostorih Oddelka za kulturo MOL-a in razpravljali o možnosti delovanja obeh gledališč v prostorih Mestnega doma na Krekovem trgu, vendar se je izkazalo, da Lutkovno gledališče (LGL) že upravlja s prostori in posredno postavlja pred dejstvo Šentjakobsko gledališče (ŠGL).
Še vedno brez dogovora
Predstavniki Šentjakobskega gledališča so na sestanku ponudili več različnih možnosti, a dogovor še ni bil sklenjen. Kot se je izkazalo, je bila glavna težnja sestanka še kar naravnana k izselitvi Šentjakobskega gledališča iz omenjena stavbe na Krekovem trgu. Ljubljanski mestni svet je namreč na seji, ki je bila konec novembra, sprejel sklep o pripojitvi Gledališča za otroke in mlade Ljubljana (GOML) k Lutkovnemu gledališču Ljubljana (LGL), kot je predvideno v strategiji razvoja kulture v MOL-u 2008-2011. Dejavnost GOML-a naj bi se selila na Krekov trg 2, kjer ima prostore Šentjakobsko gledališče Ljubljana, to pa naj bi se preselilo v Kulturni dom Španskih borcev, kjer zdaj deluje GOML.
Tri gledališča pod eno streho - ali je to sploh mogoče?
Na današnji seji sta bila navzoča tudi Iztok Valič (direktor GOML-a) in Marjan Gabrijelčič (direktor LGL-ja), ki menita, da sobivanje treh gledaliških dejavnosti v isti stavbi objektivno ni mogoče. Nasprotno pa so predstavniki Šentjakobskega gledališča predlagali združitev delavnic ali njihovo preselitev na drugo lokacijo, ureditev administrativnih prostorov v drugih delih stavbe ali na drugi lokaciji, prilagoditev programa ŠGL-ja novo nastajajočemu centru za otroke in mladino in sodelovanje posameznih članov pri produkcijah novonastalega zavoda.
"Prepričani smo, da je v Mestnem domu dovolj prostora za delovanje obeh gledališč, s čimer bi še dodatno obogatili kulturno dogajanje v središču Ljubljane. Če pa se Šentjakobsko gledališče izseli, bo to velika izguba za naše zveste obiskovalce, pa tudi sicer za kulturno pestrost Ljubljane v njenem srcu," je poudaril direktor ŠGL-ja Srečko Kermavner.
Nova dejstava ali izsiljevanje
Uroš Grilc, načelnik oddelka za kulturo, je predstavnike Šentjakobskega gledališča na sestanku seznanil tudi z novimi dejstvi, s katerimi še niso bili pisno seznanjeni, najbolj pa je bil presenetljiv podatek, da je celotna stavba Mestnega doma, kjer domuje Šentjakobsko gledališče, prepuščena v upravljanje Lutkovnemu gledališču in da se čas sprejema ponujene nove lokacije za v Mostah (nekdanji dom Španskih borcev) izteka. Če do konca letošnjega leta ne sprejmejo ponujenih prostorov, bo MOL za te prostore objavil javni razpis, na katerem bo izbran najboljši ponudnik, kar pa po mnenju Grilca Šentjakobsko gledališče ni. "Takšen način vodenja pogovorov lahko označimo le kot izsiljevanje" je po končanem sestanku še povedal direktor ŠGL-ja Srečko Kermavner.
Nadaljevanje opozorilne akcije
Šentjakobsko gledališče nadaljuje opozorilno kampanjo pod motom ohranimo Šentjakobsko - več kot gledališče, v okviru katere so do zdaj zbrali skoraj 1.700 podpisov. Enemu izmed najstarejših amaterskih gledališč v Evropi so svojo podporo izrekli tudi Desa Muck, Niko Grafenauer, Štefka Kučan, Miha Baloh, Zvone Šedlbauer, Mojca Horvat, Manca Košir, Vojko Anzeljc, Radko Polič - Rac, Uroš Smolej, Boris Ostan in Mile Korun. S kampanjo skušajo ljubljansko mestno oblast prepričati, da znova razmisli o odločitvi o selitvi gledališča iz Mestnega doma na Krekovem trgu v Kulturni dom Španski borci v Mostah.
Taka selitev bi namreč po prepričanju Šentjakobskega gledališča resno ogrozila njihovo dejavnost in pomenila izgubo večjega dela obiskovalcev, Poleg tega bi prenova Kulturnega doma Španski borci za potrebe Šentjakobskega gledališča zahtevala večmilijonska vlaganja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje