Devet let so se merili nasprotniki in podporniki načrta Arate Isozakija. Na koncu je pomagal odločiti minister za kulturo Francesco Rutteli, ki je gradnjo modernističnega objekta 'blagoslovil'. Foto: Arata Isozaki
Devet let so se merili nasprotniki in podporniki načrta Arate Isozakija. Na koncu je pomagal odločiti minister za kulturo Francesco Rutteli, ki je gradnjo modernističnega objekta 'blagoslovil'. Foto: Arata Isozaki
Giorgio Vasari: Uffizi
V arhitekturi Giorgia Vasarija lahko zares uživate le ponoči. Čez dan se pred galerijo Uffizi vijejo dolge vrste turistov.

Japonski arhitekt Arata Isozaki - v Italiji so po njegovih načrtih zgradili tudi že olimpijsko dvorano za hokej v Torinu - si je zamislil izrazito sodoben prizidek, ki ga podpirajo tanki stebri. Razlike med starim in novim delom zgradbe ne bo mogoče spregledati. Očitno je, da si Isozaki ni niti prizadeval, da bi prizidek prilagodil arhitekturi palače, ki so jo po načrtu Giorgia Vasarija začeli graditi leta 1560, in je preprosto sledil svoji preprosti in izrazito sodobni arhitekturni govorici.

Jalovi boj ministra Sgarbija
Večina Firenčanov in tudi Italijanov drugod po državi je zgroženih. Projekt razumejo kot hudo onečaščenje Firenc in obenem sprašujejo: Zakaj naj bi Japonci v Firence hodili gledati japonsko arhitekturo? Velik nasprotnik Isozakijevega načrta je bil tudi prejšnji italijanski minister za kulturo Vittorio Sgarbi, ki je po svojem imenovanju leta 2001 zagnal silovito kampanjo za razveljavitev potrditve Isozakijevega načrta. Sgarbi in njegovi sodelavci so v utemljitvi svojega boja proti Isozakiju zapisali, da bi gradnja temeljev novega objekta grozila ohranitvi morebitnih še neodkritih arheoloških zakladov. Tako ali tako pa je bil trg Castellani že prej razglašen za cono A, kar pomeni, da se na njem ne sme ničesar spremeniti.

Vmeša se priložnostna umetnostna kritičarka Oriana Fallaci
S Sgarbijem se je strinjala tudi vedno glasna pokojna novinarka in pisateljica Oriana Fallaci, ki je po poročanju časopisa The Independent načrt označila za "absolutno nespodoben in nezaslišan", znani operni in filmski režiser ter rojeni Firenčan Franco Zeffirelli pa ji je pritrdil z izjavo, da je prizidek ivideti kot navaden stol.

Moderne Firence po zadnji modi leta 1935
Nič ni pomagalo. Odrešitev za Isozakija je nastopila v osebi novega ministra za kulturo Francesca Rutellija, ki je 'blagoslovil' načrt in jeseni naj bi gradnja stekla. Miru pa v Firencah zagotovo še dolgo ne bo. Tudi zato, ker Firenčani preprosto niso vajeni novogradenj. Zadnjo veliko moderno javno stavbo je mesto dobilo davnega leta 1935. To je bila železniška postaja. Od tedaj pa nič. In tudi če bo gradnja prizidka tekla po načrtih, nove stavbe še nekaj let ne bo. Novi prostori galerije Uffizi namreč ne bodo končani pred letom 2011.