Ob mednarodnem muzejskem dnevu, ki ga 18. maja praznujejo muzeji po vsem svetu, se Slovenski odbor ICOM-a, Skupnost muzejev Slovenije (SMS) in Slovensko muzejsko društvo (SMD) pridružujejo prazniku s podelitvijo Valvasorjeve nagrade in priznanj ter s prostim vstopom v več kot 40 slovenskih muzejev. Letošnja tema je odnos med muzeji in spominom.
Muzejsko delo na zemljevidu svetovne družbe
Muzeji so tiste institucije, ki shranjujejo spomin in ga v različnih oblikah in podobah posredujejo javnostim, zato tema sproža kritične razmisleke o preteklem in prihodnjem muzejskem delu v strokovni ter splošni javnosti. Hkrati kritično postavlja muzejsko delo na zemljevid svetovne družbe.
Kot je povedala Tanja Roženbergar Šega, je tema tudi teoretsko zanimiva, saj odpira vprašanja o razmerju med kolektivnim, individualnim in zgodovinskim spominom, kateri spomin je tisti, ki se hrani v muzejih, in kdo je tisti, ki izbira muzejske predmete. Muzejski dan pa bo obogatilo približno 100 dogodkov v več kot 40 muzejih, od delavnic, predavanj, odprtij razstav do vodstev po zbirkah.
Več kot 30.000 muzejev v okoli 100 državah
Mednarodni muzejski svet je muzejski dan ustanovil leta 1977, da bi povečal zavest o vlogi muzejev v razvoju družbe. Lani je potekal na temo Muzeji za socialno harmonijo. Po svetu dan zaznamuje več kot 30.000 muzejev v približno 100 državah.
Ob mednarodnem dnevu muzejev Slovensko muzejsko društvo tradicionalno podeli Valvasorjevo nagrado za življenjsko delo na muzejskem področju in Valvasorjeva priznanja, najvišja stanovska odličja slovenskega muzejstva.
Najvišje odličje muzealcev Timoteju Knificu
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje