Norman Rockwell danes velja za klasika ameriške sodobne likovne umetnosti. Foto: EPA
Norman Rockwell danes velja za klasika ameriške sodobne likovne umetnosti. Foto: EPA
Steven Spielberg
Steven Spielberg bo v prihodnje verjetno bolj previden pri nakupih umetnin. Foto: EPA

To bi bil lahko nauk nedavnega odkritja Stevena Spielberga, da je bila ena izmed umetnin v njegovi zasebni zbirki ukradena. Gre za sliko Normana Rockwella, enega najbolj priljubljenih ameriških slikarjev 20. stoletja in znamenitega ilustratorja časopisa The Saturday Evening Post. Platno z naslovom Russian Schoolroom (Ruska učilnica) je leta 1973 izginilo iz galerije St. Louis v kraju Clayton. Storilca niso našli nikoli.

Spielberg obdrži ukradeno blago
Da ima v lasti ukradeno umetnino, je Steven Spielberg ugotovil sam. Ob pregledu seznama ukradenih in nikoli nadenih umetnin, ki ga FBI objavlja na svetovnem spletu, je "hollywoodski mogul" zapazil tudi sliko, ki jo je sam sicer pošteno plačal. To se je zgodilo leta 1989, ko je Spielberg sliko, veliko 40,5 krat 94 centimetrov, ki prikazuje otroke v učilnici, opremljeni z obveznim doprsnim kipom Lenina, kupil povsem zakonito. FBI je sporočil, da Steven Spielberg te dni zgledno sodeluje z zveznimi organi in da bo smel obdržati sliko.

Slika za več kot pol milijona dolarjev
Že pred prejemom Spielgerbovega obvestila je FBI vedel, da se je delo oktobra 1988 znašlo na dražbi v New Orleansu. Vendar imena morebitnega kupca ali ponudnika niso zasledili. Umetnina je bila sicer odtujena 25. junija 1973. Ponoči tega dne so neznanci sliko odnesli z razstave del Normana Rockwella, ki je tedaj potekala v kraju Clayton v Missouriju. Razstavo je organizirala zveza galerij Chicago Office of the Curcle Galleries. Do danes je vrednost slike močno narasla, saj se je Norman Rockwell v tem obdobju prebil med klasike ameriške sodobne likovne umetnosti. Vrednost platna naj bi bila okoli 700.000 ameriških dolarjev. Koliko je odštel Spielberg, ni znano.