Priporočilo je zasnovala široka mreža mednarodnih strokovnjakov iz držav članic Sveta Evrope v sodelovanju s predstavniki avdiovizualnega sektorja in akademije, sledi pa deklaraciji, ki jo je odbor avgusta 2015 sprejel na konferenci v Sarajevu. Besedilo se med drugim dotika nezadostnega zavedanja o neenakopravni obravnavi spolov v sektorju ter neenake prerazporeditve sredstev med ustvarjalci in ustvarjalkami, hkrati pa poziva k iskanju praktičnih rešitev za reševanje nastalih težav.
Kot primer prispevka žensk na avdiovizualnem področju omenja dokument predvsem vse večji uspeh igralk in scenaristk v televizijskih produkcijah, ki žanjejo velik komercialni uspeh. Kot ključ za večjo prepoznavnost ženskih ustvarjalk v avdiovizualnem sektorju pa je omenjena potreba po spodbujanju predstavitve njihovega dela na televiziji, v kinih in drugih digitalnih platformah.
Režiserkam več nagrad kot moškim kolegom
Glede režiserk je v priporočilu zapisano, da sicer resda podpisujejo manj filmov, a so raziskave pokazale, da so njihovi filmi, glede na manjšo produkcijo, proporcionalno bolje zastopani na filmskih festivalih, režiserke pa prejmejo več nagrad kot moški kolegi. Opažajo pa pomanjkanje filmov, ki jih podpisujejo režiserke, na filmskih festivalih A-kategorije.
Priporočilo vključuje natančne napotke, kako zbirati podatke o enakopravni obravnavi spolov v avdiovizualnem sektorju, tudi po priporočilih sklada Eurimages.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje