V projektu Arheološki parki severnega Jadrana sodeluje devet italijanskih in slovenskih partnerjev, od zadnjih Narodni muzej Slovenije, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije in Znanstveno-raziskovalno središče Univerze na Primorskem. Slovenija se je v projekt povezala s tremi arheološkimi najdišči, Arheološkim parkom Ad Pirum, Arheološkim parkom Simonov zaliv ter arheološkim parkom Mošnje pri Radovljici.
Nekoč najvišja točka povezave med Emono in Akvilejo
V sklopu projekta je Narodni muzej Slovenije arheološki park Ad Pirum v Hrušici opremil z informativnimi tablami ter vodenimi ogledi po trdnjavi, ki je nekoč stala na najvišji točki cestne povezave med Emono in Akvilejo. Poleg tega so pripravili tudi 3D-model nekdanje trdnjave ter model obmorske rimske vile v Simonovem zalivu. Po besedah Irene Lazar iz znanstveno-raziskovalnega središča je vsak izmed partnerjev izbral eno najdišče, ki mu je služilo za pilotni projekt. "Z vsemi dejavnostmi v sklopu projekta smo želeli najdišča razviti v arheološki park," je dodala.
Poleg pilotnih projektov so v Narodnem muzeju zasnovali tudi potujočo fotografsko razstavo o arheoloških parkih Slovenije, ki so jo pred muzejem odprli v torek, partnerji pa so pripravili še vrsto izobraževanj, delavnic in raziskav, kako arheološke parke razvijati in upravljati. Partnerji so do zdaj za projekt počrpali 2,8 milijona evrov evropskih sredstev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje