Na nahajališču Provadija-Solnicata blizu letoviškega mesta Varna ob Črnem morju so do zdaj odkrili ostanke dvonadstropnih hiš, niz jam, ki so jih očitno uporabljali za obrede, pa tudi dele vrat, utrdbe in tri obzidja, ki segajo v poznejše obdobje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Utrjena solinarska naselbina s 350 prebivalci
"Ne govorimo o mestu v smislu grških mestnih državic, starorimskih ali srednjeveških naselbin, temveč o načem, za kar se arheologi strinjamo, da je v petem tisočletju pred našim štetjem veljalo za mesto," je o najdbi povedal raziskovalec na bolgarskem Inštitutu za arheologijo Vasil Nikolov. Njegova ekipa mesto izkopava že od leta 2005.
Ob nahajališču, ki leži nedaleč od modernega mesta Provadija, so letos odkrili tudi manjšo nekropolo, ki pa jo morajo še podrobneje preučiti. Po besedah arheologa Kruma Bačvarova gre za izjemno zanimivo odkritje, predvsem zaradi nenavadnega položaja ostankov umrlih in predmetov, najdenih v grobovih, ki so drugačni od drugih neolitskih grobišč v Bolgariji. Prav tako pa je nenavadno iz kamnitih blokov zgrajeno veliko obzidje okoli mesta, saj česa takega do zdaj na prazgodovinskih nahajališčih v jugovzhodni Evropi še niso našli, je dodal Bačvarov. Njegovi kolegi so ob tem zatrdili, da dobro utrjena naselbina s 350 prebivalci izpolnjuje vse pogoje za najstarejše znano prazgodovinsko mesto v Evropi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje