Zaključek projekta ureditve muzeja bodo v Mošnjah proslavili danes popoldne.
"Mošnje so vas, ki imajo kaj povedati in si zaslužijo svoj muzej," je prepričana predsednica Turističnega društva Mošnje Damjana Pangerc. Muzej so že leta 2004 uredili, da bi v njem prikazali življenje in navade ter običaje prednikov. V številnih hišah v vasi so namreč našli vrsto predmetov, ki pričajo o življenju na vasi pred 100 ali 150 leti.
Muzej so uredili na ljubiteljski osnovi, vaščani so podarili ali posodili razstavne eksponate, župnijska cerkev pa je odstopila prostore. "Žal je veliko ljudi številne predmete v preteklosti že zavrglo. Tako na primer ne najdemo starinske postelje, imamo pa kredence in tudi veliko drobnega materiala," je pojasnila Pangerčeva.
Na ta način v Mošnjah ohranjajo svojo kulturno dediščino, navade in običaje prednikov ter jih kažejo svojim zanamcem ter obiskovalcem. Muzej je odprt po dogovoru, Pangerčeva pa si želi, da bi lahko imeli določen urnik odpiranja muzeja, saj v vas s turističnim avtobusom prihajajo turisti, nastanjeni na Bledu in v Radovljici.
Lepo ohranjeni temelji podeželske vile
Turistom, med katerimi je predvsem veliko Angležev, pokažejo tudi ostaline rimske podeželske posesti, ki je na njihovem območju zrasla pred skoraj 2000 leti in je neprekinjeno trajala malo manj kot 400 let. Na najdišču so bile v času gradnje avtoceste Kranj-Radovljica leta 2006 odkrite ostaline petih zidanih gospodarskih in bivalnih objektov.
Ostali brez evropskih sredstev
Da bi ostaline čim bolje ohranili in predstavili, so pripravili 600.000 evrov vreden projekt, s katerim bi pokrili najdišče in na njem na ogled postavili tudi odkrite predmete. Vendar projekt ni bil izbran za dodelitev evropskih sredstev. Zato je 30.000 evrov vredna ureditev Etnografskega muzeja Mošnje še toliko pomembnejša.
V muzeju so namreč pripravili tudi vitrine za predstavitev drobnega gradiva, najdenega v villi rustici. Gre za številna pisala, ki kažejo, da je bil tu morda lokalni sedež za zbiranje dajatev, različna orodja, ki pričajo o obrtniški dejavnosti, veliko novcev, nakita, sponk ter lončevina in steklovina.
Dobra volja obrodila sadove
Za prenovo muzeja, pri kateri je s prostovoljnim delom sodelovala vrsta domačinov, zlasti gasilcev, je radovljiška občina pridobila sofinanciranje Evropskega kmetijskega sklada. V njegovem okviru pa so zamenjali okna in vrata ter obnovili talne in stenske obloge.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje