Sodelavci Inštituta za arheologijo in dediščino Fakultete za humanistične študije (FHŠ) Univerze na Primorskem so aprila končali delo v južnem delu rimske vile v Simonovem zalivu in v celoti odkrili črno-beli mozaik z geometrijskim okrasom. Mozaik je bil položen v prostoru ob hodniku, ki je vodil do pristanišča te obmorske vile.
Vpliv plimovanja in podlage
V restavratorskem centru v Ljubljani bodo mozaik utrdili in očistili ter ga jeseni vrnili na prvotno lokacijo. Ta in še dva mozaika v južnem delu vile je ogrožala talna voda. Kot je pojasnila Martina Lesar Kikelj, je odločitev za dvig mozaika namesto njegovega hranjenja in situ spodbudilo več dejavnikov.
"V 2.000 letih se je mozaik posedel za približno pol metra," je pojasnila Lesar Kikljeva. V tem času se je gladina morja dvignila za poldrugi meter, tu pa je po njenih besedah še vpliv plimovanja. Vse skupaj je pripomoglo, da je med mozaične kocke in osnovo, na katero je postavljen, prišla zemlja. Medtem ko mozaiki na severni strani ležijo na apnenčastih tleh, so mozaiki na južni strani na flišnih tleh.
Vodja projekta in dekanka FHŠ-ja Irena Lazar je pojasnila, da bodo mozaike v Ljubljani utrdili, očistili in postavili na nove podlage, medtem pa bodo v Simonovem zalivu pripravili podlago za njihovo ponovno postavitev. Za dodatno zaščito podlage bodo mozaike tudi opremili z nadstreškom in pripravili drenažo.
Jeseni tudi arheološki kompleks
Mozaiki se bodo v Izolo torej vrnili jeseni, ko naj bi v celoti zaživel arheološki kompleks. Do konca projekta Arheologija za vse v decembru bodo postavili tudi center za obiskovalce. Lazarjeva je spomnila, da so mozaiki, ki so jih odkrili v zadnjih desetletjih, ostali pokriti, saj ni bilo dovolj sredstev za njihovo primerno predstavitev.
Lazarjeva je še opozorila, da obmorska vila še ni v celoti raziskana, po do zdaj zbranih podatkih pa kaže, da je njen stanovanjski del obsegal vsaj 3.000 kvadratnih metrov. Odkar je inštitut za arheologijo in dediščino pred desetletjem prevzel upravljanje najdišča, so prek različnih projektov začeli iskati sredstva, da bi najdišče oblikovali v arheološki park.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje