Partenon je v svoji dolgi zgodovini utrpel veliko škode. Foto: EPA
Partenon je v svoji dolgi zgodovini utrpel veliko škode. Foto: EPA
Metopa z upodobitvijo Zevsa in Here bo od zdaj na ogled v Muzeju Akropole. Foto: EPA

Relief, gre za enega redkih še originalnih kosov okrasja, ki je krasil 2.500 let stari Partenon, bo od zdaj mogoče občudovati v Muzeju Akropole v Atenah, na njegovo mesto pa bodo postavili kopijo.

"Pri reliefu smo uporabili enako metodo, kot smo jo že ali jo še bomo pri drugem okrasju s Partenona," je dejal arhitekt in vodja projekta Vasso Eleftheriou.

Dolga in burna zgodovina Partenona
Metopa z upodobitvijo Zevsa in Here, ki so jo z njenega izvirnega mesta odstranili v preteklem tednu, je bila poškodovana v obdobju zgodnjega krščanstva, v poznejših stoletjih ji je veliko škodo povzročil tudi kisel dež. V prihodnjih petih mesecih nameravajo s Partenona odstraniti še pet metop.

Partenonu v njegovi dolgi zgodovini s škodo ni bilo prizaneseno. V 17. stoletju je bil poškodovan ob beneškem obleganju Otomanskega cesarstva, pod katerega so tedaj spadale tudi Atene. Bil je tudi predelan v krščansko cerkev in pozneje v mošejo.

Elginovi marmorji v Veliki Britaniji
V zgodnjem 19. stoletju je dal lord Elgin, britanski veleposlanik v Otomanskem cesarstvu, v Veliko Britanijo prepeljati dele okrasja s Partenona. Ti so danes na ogled v Britanskem muzeju.

Grčija si že dolgo prizadeva, da bi ji Britanski muzej vrnil dragocene dele friza, Velika Britanija pa njena prizadevanja zavrača z utemeljitvijo, da gre za svetovno kulturno dediščino, ki je v Britanskem muzeju bolj dostopna javnosti, kot bi bila v Atenah.

V Atenah so sicer v letu 2009 odprli novi Muzej Akropole. Ta je lani pritegnil več kot 1,3 milijona obiskovalcev, medtem ko se je na Akropolo povzpelo 990.000 ljudi.