4. mednarodni festival animiranega filma je z razstavo grafičnih del in retrospektivo svojih filmov v Mednarodnem grafičnem likovnem centru odprl Kodži Jamamura, rezidenčni umetnik iz Japonske. Uradno odprtje Animateke, na katerem so predvajali Jamamurove filme, pa je bilo v nedeljo v Kinodvoru.
Spomin na jugoslovansko animacijo
Poleg vsakoletnega tekmovalnega programa kratkih animiranih filmov iz Srednje in Vzhodne Evrope predstavlja vrhunec spremljevalnega programa retrospektiva jugoslovanskih animiranih filmov (1949-1990). V središču sta tudi kanadska in portugalska animacija ter slavni britanski studio Aardman. V novi festivalski sekciji Festivali v regiji se bosta predstavila dunajski festival kratkometražnega filma in zagrebški festival eksperimentalnega filma.
Za sladokusce štirje celovečerci
Med celovečernimi filmi je letos na sporedu velika francoska uspešnica Kirikou in divje živali režiserjev Michela Ocelota in Bénédicte Galup. Ta celovečerni animirani film je del otroškega programa Slon, ki je namenjen tako šolam kot družinam. Za ogrevanje ste si lahko predfestivalsko premiero "Kirikouja" ogledali že na predvečer v Kinodvoru.
Drugi celovečerni animirani film, dobitnik velike nagrade na festivalu v Annecyiju, je satirična komedija za odrasle Svobodni Jimmy norveškega avtorja Christopherja Nielsena. Letošnja Animateka predstavlja tudi dobitnika nagrade žirije na letošnjem festivalu v Cannesu, Persepolis francoskih avtorjev Marjane Satrapi in Vincenta Paronnauda in britanski celovečerni animirani film, nagrajen lani v Ottawi - psihopatsko Družino Christie.
Pogovori, delavnice, za konec pa koncert
Vsak dan ob 13.30 boste lahko v Kinodvoru prisluhnili pogovorom z gostujočimi avtorji. V petek bo v Kinodvoru potekala okrogla miza na temo Animirani film za mobilno telefonijo. Organizatorji opozarjajo tudi na brezplačno delavnico neposrednega risanja na filmski trak s Stevenom Woloshenom, ki bo potekala med festivalom.
Animateko bo končal koncert skupine Moveknowledgement, kjer se bosta glasba in vizualna podoba mladih slovenskih umetnikov Mateje Rojc in Simona Hudolina združili v kinematografu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje