Kot posebej sporno nemški mediji navajajo omembo propalestinskega slogana Od reke do morja, Palestina bo svobodna, ki ga nekateri označujejo za antisemitski vzklik.

Prejšnji teden je bil na festivalu odmeven tudi govor igralke Tilde Swinton, ki je opozorila pred vsesplošno nečloveškostjo in se zavzela za boj proti represivnim vladam. Foto: EPA
Prejšnji teden je bil na festivalu odmeven tudi govor igralke Tilde Swinton, ki je opozorila pred vsesplošno nečloveškostjo in se zavzela za boj proti represivnim vladam. Foto: EPA

Režiser Jun Li je govor Šekariza, iranskega igralca, ki se je letos odločil, da bojkotira Berlinale, prebral na sobotni premieri svojega filma. V govoru je med drugim povedal, da se milijoni Palestincev dušijo pod izraelsko nasilno naseljensko-kolonialno državo in nadaljeval, da so tako nemška vlada kot njene kulturne ustanove, vključno z Berlinalom, prispevale k apartheidu, genocidu in brutalnemu iztrebljanju palestinskega ljudstva.

V nadaljevanju je Nemce pozval, da se naprej borijo za svobodo govora, ko gre za izražanje stališč glede Palestine v izrazito avtoritarnem, fašističnem in zastrašujočem političnem ozračju. Spomnil je, da pripoveduje film Queerpanorama o svobodi in lastnem izražanju. "Nihče ni svoboden, dokler nismo vsi, naj bomo Palestinci ali kvir," je med drugim dejal. Ob tem je gledalce pozval, da med ogledom filma spoštujejo palestinske otroke, matere, očete, brate in sestre, ki so od leta 1948 izgubili življenje zaradi okupacije, ki jo Nemčija podpira. "Nikoli več vključuje tudi palestinska življenja. Od reke do morja, Palestina bo svobodna," je sklenil svoj govor.

Trenutek na rdeči preprogi Berlinala na otvoritveni dan. Občinstvo v rokah drži transparente z napisi Nemčija, prekini oboroževanje Izraela in Nemčija sokriva genocida. Foto: EPA
Trenutek na rdeči preprogi Berlinala na otvoritveni dan. Občinstvo v rokah drži transparente z napisi Nemčija, prekini oboroževanje Izraela in Nemčija sokriva genocida. Foto: EPA

V preteklosti je nemško sodišče že označilo slogan kot antisemitski, saj da poziva k uničenju Izraela in iztrebljenju judovskega prebivalstva, zaradi tega pa na primer avgusta lani spoznalo za krivo aktivistko in ji dosodilo denarno kazen v višini 600 evrov. Medtem kritiki izraelskih napadov v sloganu prepoznavajo izraz solidarnosti s Palestinci.

Občinstvo je ob koncu prebrane besede v večji meri pozdravilo, med samim govorom pa je bilo slišati tudi kritične vzklike, ki so opozorili na pomen judovskih življenj.

Queerpanorama je na Berlinalu na ogled znotraj sekcije Panorama, kjer podeljujejo gejevsko-lezbično nagrado teddy.

Sorodna novica Filmarji se iz bojazni, da bo njihova kritika Izraela označena za antisemitizem, izogibajo Berlinala

Direktorica obžaluje incident, a opozarja na pomen dopuščanja kompleksnosti
Nova direktorica Berlinala, Američanka Tricia Tuttle je v odzivu povedala, da festival zelo obžaluje incident. "Naše goste smo vnaprej obvestili, katere politične izjave so še posebej občutljive in katere bi lahko bile kaznive."

Tuttle je sicer že mesece pred začetkom festivala opozarjala, da se številni filmarji ne želijo udeležiti festivala iz bojazni, da bo njihova kritika Izraela označena za antisemitizem. Vodstvo je tako napovedovalo Berlinale, ki bo bolj odprt do svobodo izražanja. "Seveda vidim skrajno mejo, kje se začne antisemitizem, a je hkrati pomembno ohraniti pogovor in dopustiti kompleksnost," je še dejala.

Nemški Centralni judovski svet je v odzivu izpostavil svojo osuplost nad režiserjevimi besedami in izrazil prepričanje, da bodo ustrezno sankcionirane. Incident je obudil spomin na lanskoletno podelitev nagrad, ko so posamezni nagrajenci na odru kritizirali ravnanje Izraela na območju Gaze. Takratne izjave so govorile tudi o apartheidu na ozemljih, ki jih zaseda Izrael, in o genocidu v zvezi z delovanjem izraelske vojske na območju Gaze. V dvorani se je takrat slišal aplavz - odgovorni pa so se odzvali šele, ko so se po priredtvi začele vrstiti številne kritike in očitki o sovraštvu do Izraela in antisemitizmu.